Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Αργεντινή – Ελλάδα 66-72

Αργεντινή – Ελλάδα 66-72

aristotelis sotiriou ethniki ellada u19 argentini

Την ένατη θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο θα διεκδικήσει η Εθνική U19, καθώς επικράτησε της Αργεντινής με 72-66. Η Ελλάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα και παρότι πήγε να αυτοκτονήσει στο φινάλε πήρε τη νίκη. Εξαιρετική εμφάνιση από Αρνόκουρο, Κολοβέρο και Αρσενόπουλο, ενώ καθοριστικός ήταν ο Νίκος Χουγκάζ.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 10-3 με καλάθι του Σωτηρίου. Η Ελλάδα ήταν αρκετά έτοιμη στα πρώτα λεπτά και είχε 6 στα 6 δίποντα, αλλά η Αργεντινή με 4/4 τρίποντα δεν άφησε τους παίκτες του Καστρίτη να ξεφύγουν στο σκορ (13-13).

Οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν κιόλας στο σκορ με 16-13, αλλά η Εθνική μας έτρεξε σερί 5-0 και πέρασε ξανά μπροστά (16-18). Ο Ζώης Καράμπελας σ΄εκείνο το σημείο τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παρκέ. Η Αργεντινή απάντησε με δικό της σερί 4-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο μπροστά με 20-18, παρότι μέτρησε 0/9 δίποντα!

Η Αργεντινή συνέχισε να βομβαρδίζει και με 2 ακόμη τρίποντα προηγήθηκαν με 6 (26-20). Η Ελλάδα αντέδρασε και με σερί 10-0 πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (26-30). Οι τυπικά γηπεδούχοι πέτυχαν ακόμη ένα τρίποντο, αλλά και πάλι υπήρχε απάντηση και η διαφορά έμεινε σε σταθερά επίπεδα υπέρ της Εθνικής μας (29-36). Οι παίκτες του Καστρίτη δεν κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά τους μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το σκορ 37-35 υπέρ της Ελλάδας.

Εθνική ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Αρνόκουρο και Ρογκαβόπουλο προηγήθηκε με 44-35. Η Αργεντινή, όμως, ήταν πεισματάρα και κατάφερε ξανά να πλησιάσει στους 2 πόντους (44-46). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Η Ελλάδα έχτιζε μία διαφορά, αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις και δεν άφηναν την Εθνική μας να ξεφύγει στο σκορ (48-55).

Ελλάδα είχε τον έλεγχο στο τελευταίο δεκάλεπτο και με βολή του Αρνόκουρου προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (50-60). Οι Αργεντινοί δεν τα παράτησαν ποτέ και με σερί 1-0 μείωσαν στο -3 (62-65) και έκαναν ξανά ντέρμπι το παιχνίδι. Ο Νίκος Αρσενόπουλος έδωσε μεγάλη ανάσα και με τρίποντο έσπασε το σερί των Αργεντινών (62-68).

Ο Μάρκος, όμως, ήταν ζεστός και με ακόμη ένα τρίποντο κράτησε ζωντανή την Αργεντινή (65-68). Ο Νίκος Χουγκάζ απάντησε και στα 25” με τρίποντο κλείδωσε τη νίκη για την Ελλάδα. Ο Ρογκαβόπουλος στην επόμενη φάση έκανε τάπα στο τρίποντο και η Ελλάδα κράτησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 35-37, 48-55, 66-72
Ελλάδα (Καστρίτης): Σωτηρίου 7, Κολοβέρος 5, Χουγκάζ 5, Ρογκαβόπουλος 11, Χατζηδάκης 5, Αρσενόπουλος 14, Βουλγαρόπουλος 2, Αρνόκουρος 14, Σανδραμάνης 5, Καράμπελας 4