Κεντρική Ελλάδα Πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης στους παμπαίδες η ΔΕΚΑ

Πρωταθλήτρια Θεσσαλονίκης στους παμπαίδες η ΔΕΚΑ

deka pampaides

Η ΔΕΚΑ έγραψε ιστορία τη φετινή χρονιά, καθώς κατέκτησε το πρώτο της πρωτάθλημα σε επίπεδο παμπαίδων. Στον τελικό του πρωταθλήματος αντιμετώπισε τους Μαχητές Πειραματικού Πεύκων και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 56-51 και κατέκτησε τον τίτλο.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο με τη ΔΕΚΑ να έχει ένα μικρό προβάδισμα τριών πόντων (19-22). Στη δεύτερο περίοδο, η ΔΕΚΑ ανέβασε την απόδοση της και αποσπάστηκε με 8 πόντους (31-38). Οι Μαχητές αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος και μείωσαν στους 2 πόντους (47-49). Οι τυπικά γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή και η ΔΕΚΑ πήρε τη νίκη με 56-51.

Δεκάλεπτα: 19-22, 31-39, 47-49, 51-56

Διαιτητές: Ηλιόπουλος-Καραβάς

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Χασόπουλος-Μπιτζάνης):Πίσσας 4, Σπρίντζιος 14(1), Κατσαγάνης, Αδαμίδης, Φεστόπουλος, Καρακύργιος 22(1), Καλαϊτζής 3, Κυργάκης 8(2), Παπουτσής, Χαραλαμπίδης.

ΔΕΚΑ (Κυριαζής-Χατζηβρέττας): Κεχαγιάς, Τσιμερίκας Β. 27(1), Πτωχίδης 8, Τσιμερίκας Α., Λαζαρίδης 4, Φωταρούδης 12, Βυρσωκίνος, Σαμοντούροβ 5(1), Μαστροδήμος.