Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας-Παναθηναϊκός 80-92

Προμηθέας-Παναθηναϊκός 80-92

paorpromitheas 1 e1560433289545

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 στους τελικούς της basket league επικρατώντας του Προμηθέα Πάτρας με σκορ 92-80 το κατάμεστο Δημήτρης Τόφαλος, και πλέον απέχει μια νίκη από το 38ο πρωτάθλημα στην ιστορία του. Το παιχνίδι κρίθηκε στην πολύ καλή άμυνα της ομάδας του Πιτίνο, και στα πολύ καλά ποσοστά των παικτών του.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν δυναμικά στο παιχνίδι, και να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με την λήξη του να τις βρίσκει ισόπαλες με σκορ 22-22.

Στην δεύτερη περίοδο οι Πράσινοι έπαιξαν πολύ πιεστική άμυνα, αναγκάζοντας την ομάδα του Μάκη Γιατρά σε λάθη και σουτ υπό κακές προϋποθέσεις, και εκμεταλλευόμενοι την ικανότητα τους στο γρήγορο παιχνίδι βρήκαν ρυθμό και πήραν στην ανάπαυλα μια διαφορά 10 πόντων (49-39).

Στην επανάληψη ο Προμηθέας προσπάθησε με όπλο την άμυνα του και υπομονή στην επίθεση να πλησιάσει στο σκορ, ωστόσο το Τριφύλλι δεν αιφνιδιάστηκε με την τρίτη περίοδο να κλείνει με buzzer beater του Λάνγκφορντ κάνοντας το σκορ 69-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Πάτρας πίεσε πολύ, κατεβάζοντας την διαφορά στους 6 πόντους, ωστόσο οι Πράσινοι έμειναν ψύχραιμοι παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 92-80.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο ήταν ο Νικ Καλάθης που πέτυχε double double με 17 πόντους και 14 τελικές πάσες, με τους ψηλούς του Παναθηναικού να κάνουν πολύ παιχνίδι με τον Τόμας να έχει 16 πόντους και τον Γκιστ 10 ενώ ο Παπαπέτρου είχε 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Από τους γηπεδούχους κορυφαίος ήταν ο Μπράουν με 21 πόντους με τον Έλις να κάνει double double με 13 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-22,49-39,69-57,80-92.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Κασελάκης 3 (1), Λίποβι 11 (1), Χολ 6 (2), Έλις 13 (11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπράουν 21 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ), Σαλούστρος 1, Γκίκας 6 (0/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Κατσίβελης 6, Μέγιερ 3 (1), Γερομιχαλός 2, Παρκς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο):  Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο), Καλάθης 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόμας 16 (5/8 δίποντα, 6/8 βολές), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι 8 (1), Γκιστ 10 (4 ριμπάουντ), Βουγιούκας 4, Μήτογλου, Αντετοκούνμπο 6 (1), Λάνγκφορντ 6 (2).

Elite league: Τα αποτελέσματα των Play off/ Play out

Στο Final Four της Elite League πέρασε ο Ερμής Σχηματαρίου. Ο Ερμής Σχηματαρίου επικράτησε…