Κεντρική Ψαγμένα Περιστέρι-Παναθηναϊκός 75-82

Περιστέρι-Παναθηναϊκός 75-82

deshaun thomas peristeri panathinaikos

Μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό του Περιστερίου για τον τρίτο ημιτελικό της Α1 με την ομάδα του Ρικ Πιτίνο να δυσκολεύεται πάρα πολύ από τους γηπεδούχους παίρνοντας εν τέλει την πρόκριση για τους τελικούς της Α1  με σκορ 75-82 και περιμένει τον αντίπαλο του από την εξέλιξη του ζευγαριού ΑΕΚΠρομηθέας.

Η εξαιρετική εμφάνιση του νεαρού Καράμπελα, και η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετά για να οδηγήσουν την σειρά των ημιτελικών της Α1 μεταξύ του Παναθηναικού και του Περιστερίου σε 4ο ματς.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο όμως η ποιότητα του Τριφυλλιού τον έφερε μπροστά με 7 πόντους στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-14).  Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε να προβληματίζεται από την άμυνα των γηπεδούχων με τον Λάνγκφορντ σε ρόλο οργανωτή λόγω της απουσίας του Λεκαβίτσιους και η ανάπαυλα βρήκε τους πράσινους να προηγούνται με 4 πόντους (40-36).

Η έναρξη της επανάληψης χαρακτηρίστηκε από το θολωμένο μυαλό του Νικ Καλάθη (από ένα διαπληκτισμό με τον Καράμπελα πριν το ημίχρονο) που είχε επίδραση στην οργάνωση του παιχνιδιού του Τριφυλλιού, και την ακόμα πιο σκληρή άμυνα των γηπεδούχων που απέδωσε καρπούς και τους έφερε προηγούμενους με βραχέα κεφαλή (56-55) στην λήξη της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ηρέμησε-αφού τον απέσυρε για μερικά λεπτά ο Ρικ Πιτίνο– και έβγαλε τον καλό του εαυτό και ο Ματ Λοτζέσκι βρήκε το φονικό του σουτ οδηγώντας στο τελικό 75-82

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ματ Λοτζέσκι με 22 πόντους με Παπαπέτρου και Καλάθη να ακολουθούν με 11 , με τον αρχηγό του Τριφυλλιού να έχει και 11 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπέντιλ με 21 πόντους, με τον Γκρεί να προσθέτει 11, ενώ ο  εντυπωσιακός Καράμπελας με 6 πόντους , 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ και έκλεψε την παράσταση.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 36-40, 56-55, 75-82.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 10, Βασιλόπουλος 8 (2 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκρέι 11 (2), Καράμπελας 6 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 λάθη), Φλέμινγκς 10 (2), Αγραβάνης, Μπέντιλ 21 (8/12 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντάνιελ 9 (8 ριμπάουντ), Κάλαχαν, Σμιθ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 11 (1), Καλάθης 11 (1/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 10 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τόμας 7, Κιλπάτρικ 6 (1), Λοτζέσκι 22 (3/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκιστ 6 (9 ριμπάουντ), Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 2, Λάνγκφορντ 9 (2/6 τρίποντα, 5 ασίστ).

Περισσότερα σε Ψαγμένα

Κράτησαν το πλεονέκτημα έδρας οι Τίμπεργουλβς

Carrier – high του Μακντάνιελς στη νίκη των Τίμπεργουλβς Πολλοί θα περίμεναν οι Τίμπ…