Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Πανιώνιος-Κάλυμνος 84-31

Πανιώνιος-Κάλυμνος 84-31

panionios2

Τη δεύτερη νίκη του στο 46ο Πανελλήνιο Παίδων πέτυχε ο Πανιώνιος που επικράτησε της Καλύμνου με 84-31.

Ο Πανιώνιος πήρε προβάδισμα με 11-2 στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Κάλυμνος μείωσε σε 11-8, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε με 15-8 για την ομάδα από τη Νέα Σμύρνη. Η δεύτερη περίοδος ήταν καθοριστική για την εξέλιξη του αγώνα, καθώς η νικήτρια ομάδα προηγήθηκε με 40-15 ύστερα από σερί 25-7. Στα δύο τελευταία δεκάλεπτα, οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν για αρκετή ώρα τους παίκτες τους καθώς τα πάντα είχαν κριθεί.

Δεκάλεπτα: 15-8, 40-15, 61-26, 84-31
Διαιτητές: Τσιαπλής-Σταθόπουλος
Πανιώνιος (Μελέτης): Μαντέλας 9, Γκίκας 2, Κανελλόπουλος 7(1), Χρήστου 6(1), Κωστακόπουλος 7(1), Λάζαρης 4, Νιβολιανίτης 24(7), Μαγγανάς 4, Σκαρμούτσος 8(1), Πετρίδης, Μακαριάδης 3(1), Μόουσα 10.
Κάλυμνος (Καλαϊτζίδης): Τρικοίλης Ν. 3(1), Χειλάς, Κουλιανός 18, Σισώης 3, Πελεκάνος, Οικονόμου, Ηλιάδης, Ρογαλίδης 5(1), Λαμπρινός 2, Πλάτσης.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σπύρο Νιβολιανίτη των νικητών που δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Ηταν ένα εύκολο απόγευμα για μας και το κάναμε ακόμη ευκολότερο με την απόδοσή μας. Αύριο θα είναι το κρίσιμο παιχνίδι με τη ΔΕΚΑ που λογικά θα κρίνει μια θέση στα μετάλλια».