Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός-Προμηθέας Πάτρας 103-77

Παναθηναϊκός-Προμηθέας Πάτρας 103-77

paorpromitheas 1 e1560433289545

O Παναθηναϊκός έκανε εύκολα το 1-0 κόντρα στον Προμηθέα στους τελικούς της basket league, επικρατώντας με σκορ 103-77 και απέχει δύο νίκες από την κατάκτηση του 37ου Πρωταθλήματος στην ιστορία του. Κλειδί για την άνετη νίκη του Τριφυλλιού ήταν οι 36 πόντοι που πέτυχε στο ανοιχτό γήπεδο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους που είχαν μόλις 6.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Προμηθέα να είναι αρκετά ανταγωνιστικός, ωστόσο οι Πράσινοι έχοντας 11 εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό είχαν το προβάδισμα ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 6 (24-18).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους πράσινους να εκμεταλλεύονται την ποιότητα το υψομετρικό πλεονέκτημα του Ιαν Βουγιούκα έναντι των αντιπάλων του και την εκτελεστική δεινότητα του Λάνγκφορντ φτάνοντας για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (30-20). Οι Πατρινοί είχαν μεγάλη δυσκολία στο επιθετικό κομμάτι και οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο, με δημιουργό τον Νικ Καλάθη, συνέχισαν να βάζουν εύκολα καλάθια στο transition, φτάνοντας στην ανάπαυλα με την διαφορά να είναι στους 21 πόντους (52-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκης Γιατράς δοκίμασε χωρίς επιτυχία πιο χαμηλά σχήματα με την πρόθεση να πιέσει τους παίκτες του Τριφυλλιού,  με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 82-51.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 103-77.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν για μια ακόμη φορά ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους και 13 ασίστ, με τον Λοτζέσκι να έχει 15  και τον Τόμας 13, ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι σκόραραν και οι 12 παίκτες των Πρασίνων.

Από την πλευρά του Προμηθέα οι διψήφιοι Έλις (10)Μπράουν (10) και Γερομιχαλός (11) δεν ήταν αρκετοί για να μπορέσει να κοντράρει το Τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα:24-18,52-31,82-51,103-77.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 10 (6 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Καλάθης 11 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Τόμας 13 (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές), Κιλπάτρικ 7 (1), Λοτζέσκι 13 (1), Γκιστ 4, Καλαϊτζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Βουγιούκας 5, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λάνγκφορντ 6 (5 ασίστ)
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος 4 (6 ριμπάουντ), Κατσίβελης (0/6 σουτ, 5 ασίστ), Μέγιερ 13 (3), Έλις 10, Μπράουν 10 (1/5 τρίποντα), Κασελάκης 6 (1), Γκίκας 2 (1/6 σουτ, 5 ασίστ), Τσαϊρέλης 6, Γερομιχαλός 11 (1), Λίποβι 5 (1), Χολ 5 (1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Παρκς 5 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Παναθηναϊκός – Περιστέρι: Εκτός και ο Λεσόρ

Εκτός και ο Λεσόρ με Περιστέρι. Ο Ματίας Λεσόρ έμεινε τελευταία στιγμή εκτός από τον αγώνα…