Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Περιστέρι 86-66

Παναθηναϊκός – Περιστέρι 86-66

calathes thomas pao peristeri

Μία εξαιρετική δεύτερη περίοδο ήταν αρκετή για τον Παναθηναϊκό, προκειμένου να επικρατήσει άνετα εντός έδρας του Περιστερίου με 86-66 και να κάνει το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά, για την ημιτελική φάση της Basket League.

Οι “πράσινοι” έφτασαν δια περιπάτου στη δεύτερη νίκη τους επί της ομάδας των δυτικών προαστίων και χρειάζονται ακόμα μία, προκειμένου να προκριθούν στους τελικούς.

Κορυφαίος για το “τριφύλλι”, που αγωνίστηκε χωρίς τον Λούκας Λεκαβίτσιους, ήταν ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους και 14 ασίστ, με τους Παπαπέτρου, Τόμας και Λάνγκφορντ να προσθέτουν από 12 πόντους. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Σκορδίλης με 17 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Το Περιστέρι προσπάθησε να φανεί ανταγωνιστικό, κοίταξε στα μάτια τον Παναθηναϊκό στο πρώτο δεκάλεπτο (19-17), ωστόσο οι “πράσινοι” πάτησαν τέρμα το γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 33-17, ξέφυγαν με 52-34, “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τη διαφορά να κυμαίνεται πάνω-κάτω στους 20 πόντους και τον Παναθηναϊκό να φτάνει δια περιπάτου στο θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 52-34, 68-49, 86-66.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Παπαπέτρου 12 (1), Καλάθης 14 (2 τρίποντα, 13 ασίστ), Βουγιούκας 2 (7 ριμπάουντ), Τόμας 12 (1), Κιλπάτρικ 9 (1), Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 2, Γκιστ 4 (7 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2, Μήτογλου 4, Αντετοκούνμπο 6 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 12 (2).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA (Πεδουλάκης): Μουράτος, Σκορδίλης 17 (8/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Βασιλόπουλος 11 (1), Γκρέι 8 (1), Καράμπελας 9 (1 τρίποντο, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μπέντιλ 4, Ντάνιελ 8, Κάλαχαν, Σμιθ 3, Φλέμινγκς 6 (2).

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…