Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ ΔΕΚΑ-Αστέρας Καβάλας 62-56

ΔΕΚΑ-Αστέρας Καβάλας 62-56

deka 1

Υστερα από συγκλονιστικό παιχνίδι η ΔΕΚΑ επικράτησε στη δεύτερη παράταση με 62-56 του Αστέρα Καβάλας και παρέμεινε αήττητη μετά από τρία ματς στο 46ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων στο Μέτσοβο.

Οι δύο ομάδες εναλλασσόταν στην πρωτοπορία μετά το 5-0 του Αστέρα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Οι Καβαλιώτες βρέθηκαν να προηγούνται στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου δεκαλέπτου και έφθασαν μέχρι το +5 (19-24) λίγο πριν το τέλος του. Με τρίποντο του Μακαρατζή το σκορ διαμορφώθηκε σε 33-24 για την ομάδα από την Ανατολική Μακεδονία στο 24′.

Η ΔΕΚΑ με τρίποντο του Μάριου Τσιροπούλη μείωσε σε 34-39 λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ με τον ίδιο τρόπο έγινε το 40-42, 7:40 πριν τη λήξη. Με σουτ του Γιάννη Τσιροπούλη οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 46-47 και ισοφάρισαν σε 49-49 με τρίποντο του Τσιμερίκα 2:18 πριν το φινάλε. Ο Μακαρατζής έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο πόντων στον Αστέρα, αλλά ο Γιάννης Τσιροπούλης ισοφάρισε ένα λεπτό πριν τη λήξη. Οι δύο ομάδες είχαν διαδοχικά άστοχα σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρίποντο του Κούντα η Καβάλα προηγήθηκε με 56-54 ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα χρόνου, ενώ ο Μάριος Τσιροπούλης ισοφάρισε για τη ΔΕΚΑ και οι δύο ομάδες πήγαν σε δεύτερο πεντάλεπτο έξτρα χρόνο. Εκεί η ομάδα του Ευόσμου με σερί 6-0 πήρε τη νίκη και παρέμεινε αήττητη στη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 14-11, 22-24, 34-39, 51-51(κ.α.), 56-56(α΄ παρ.), 62-56
Διαιτητές: Καρπάνος Η.-Ντόγκας
ΔΕΚΑ(Χατζηβρέττας): Νούσκαλης, Τσιμερίκας 6(1), Τσιροπούλης Ι. 13(2), Τσιροπούλης Μ. 32(7), Μπόλδογλου 5, Ρέμπας, Φωταρούδης 2, Χατζηιωάννης, Λίλης, Καλαποθαράκος 4.
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 15(3), Φασούλας, Βρεττός Β. 2, Μακαρατζής 12(2), Παπαποστόλου 2, Κούντας 11(3), Τσάμης 4, Κατσίβελης 2, Νικολαϊδης 8(2).

*Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μάριος Τσιροπούλης που δήλωσε: «Ευτυχώς καταφέραμε να επικρατήσουμε σε ένα παιχνίδι που δεν περιμέναμε τόση αντίσταση. Ωστόσο καταφέραμε και βάλαμε κάποια μεγάλα σουτ και παρά την κούραση από τα πρώτα παιχνίδια παραμείναμε αήττητοι στη διοργάνωση».