Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Αστέρας Καβάλας – Προμηθέας 42-68

Αστέρας Καβάλας – Προμηθέας 42-68

asteras kavalas promitheas

Ο Προμηθέας πήρε άλλη μια νίκη, επικρατώντας στην Καβάλα επί του Αστέρα με σκορ 68-42, κάνοντας την τέταρτη διαδοχική του νίκη.

Οι Πατρινοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 14-0 μέχρι να βάλουν το πρώτο τους καλάθι οι γηπεδούχοι στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 7-25.

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Προμηθέα ήταν εξαιρετική και με ένα επιμέρους σκορ 22-4, μετέτρεψε την επανάληψη σε διαδικαστικού χαρακτήρα για να έρθει το τελικό 68-42.

Δεκάλεπτα: 7-25, 11-47, 25-63, 42-68
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Λουλουδιάδης
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 2, Φασούλας 1, Βρεττός Β., Μακαρατζής 10(1), Παπαποστόλου 3(1), Κούντας 19(1), Τσάμης 1, Κατσίβελης 4, Βρεττός Ν., Νικολαϊδης, Βαρνάς, Ασβεστόπουλος 2.
Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Λιόλιος 8(2), Οικονομίδης 11(1), Μπαζινάς 4, Νεόφυτος 4, Χατζούλης 8(2), Μαντζούκας 4, Αγγελή, Μερμίγκης 10, Κολιός 11(1), Γοργότσης 2, Λάγιος, Πλώτας 6(2).

Ο Αγγελος Οικονομίδης του Προμηθέα δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Είχαμε εύκολο έργο σήμερα και στο δεύτερο ημίχρονο δε χρειάστηκε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό. Εχουμε έναν τελικό αύριο και σίγουρα αυτό είναι που μας ενδιαφέρει περισσότερο».