Κεντρική Ελλάδα ΕΟΚ Aστέρας Καβάλας – Περιστέρι 48-65

Aστέρας Καβάλας – Περιστέρι 48-65

peristeri1

Με όπλο και την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων, σε αντίθεση με τον αντίπαλό του, το Περιστέρι πέτυχε την πρώτη του νίκη στο Πανελλήνιο Παίδων, καθώς επικράτησε στο Μέτσοβο με 65-48 του Αστέρα Καβάλας.

Μετά την αναγνωριστική πρώτη περίοδο το Περιστέρι άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Με τρίποντο του Μανιά η διαφορά πήρε για πρώτη φορά διψήφια τιμή (21-10), ενώ στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου ο Παπανδρέου με τον ίδιο τρόπο οδήγησε σε νταμπλ σκορ (26-13).

Ο Αστέρας στις αρχές της τρίτης περιόδου με σερί 6-0 μείωσε σε 23-32, όμως το Περιστέρι ήταν εκπληκτικό στη συνέχεια και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενο με 54-32. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το φινάλε του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 10-15, 17-32, 32-54, 48-65
Διαιτητές: Καρπάνος-Λουλουδιάδης
Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Αϊβαζίδης 14(2), Φασούλας, Βρεττός Β., Μακαρατζής 21(1), Παπαποστόλου 2, Κούντας 5, Τσάμης 4(1), Κατσίβελης 2, Βρεττός Ν., Νικολαϊδης, Βαρνάς, Ασβεστόπουλος.
Περιστέρι (Ρήγγας): Παρδακίδης, Λευκαδίτης 2, Μανιάς 9(1), Κακαβούλας 6(2), Σελούλης 5(1), Παπανδρέου 12(3), Τόλα 3, Κουστένης 4, Γουλοσπύρος 2, Γρηγορόπουλος 10(2), Ασλάν 2, Στουρνάρας 10(2).

Ο προπονητής των νικητών, Νίκος Ρήγγας, τόνισε: «Κάναμε ένα ιδανικό ξεκίνημα με πολύ καλή εμφάνιση στην πρώτη μέρα των αγώνων. Υπάρχει όμως και συνέχεια και πρέπει να μην επαναπαυτούμε».

Ο κόουτς της Καβάλας, Στάθης Καμαράκης, δήλωσε: Ήμασταν κακοί επιθετικά και πολύ άστοχοι στα τρίποντα σε αντίθεση με τους αντιπάλους μας. Συνεχίζουμε».