Κεντρική Basket League ΑΕΚ – Προμηθέας 84-85

ΑΕΚ – Προμηθέας 84-85

aek promitheas patras lipovi

Ο Προμηθέας Πάτρας έγραψε ιστορία, καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στους τελικούς της Basket League. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε στην παράταση στο “Νίκος Γκάλης” της ΑΕΚ με 85-84 και με συνολικό σκορ 3-2 πήρε μία σπουδαία πρόκριση. Ο Ντούσαν Σάκοτα έδωσε το φιλί της ζωής στην Ένωση στην κανονική διάρκεια, αλλά ο Προμηθέας στην παράταση κατάφερε να πάρει τη νίκη – πρόκριση. Μοιραίος για τους “κιτρινόμαυρους” ο Σαντ Ρος!

Ο Προμηθέας μπήκε δυνατά στο ματς και από την αρχή πίεζε σε όλο το γήπεδο, το οποίο απέδωσε γρήγορα καρπούς (4-10). Στην αντίπερα όχθη, όμως, ο Βινς Χάντερ ήταν φανταστικός στο ξεκίνημα και πέτυχε όλους τους πόντους της ΑΕΚ στο πρώτο πεντάλεπτο (8-10). O Αμερικανός σέντερ συνέχισε το σερί του και με ακόμη ένα καλάθι έφερε το ματς στα ίσια (10-10).

Ο Λούκα Μπάνκι έβγαλε τον Χάντερ και έβαλε στη θέση του τον Εμπάκουε και ο Προμηθέας το εκμεταλλεύτηκε. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με ψυχραιμία στην επίθεση της και με καλές αποστάσεις έτρεξε σερί 8-1 και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (11-18). Ο Σαντ Ρος έγινε ο δεύτερος παίκτης της ΑΕΚ, που σκόραρε και διαμόρφωσε το 18-14, που ήταν σκορ δεκαλέπτου. Στην πρώτη περίοδο οι “κιτρινόμαυροι” μέτρησαν 0/8 τρίποντα!

Ο Προμηθέας πέτυχε 4 γρήγορους πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά ο Λαρεντζάκης απάντησε με το πρώτο εύστοχο τρίποντο της ΑΕΚ (1/10 τρίποντα) και μείωσε 22-17. Ο Γιορκ ήταν απελπιστικά άστοχος (0/4 τρίποντα), αλλά η ΑΕΚ βρήκε δύο καλάθια σε αιφνιδιασμό και πλησίασε στους τρεις πόντους (21-24).

To σερί της ΑΕΚ συνεχίστηκε και με καλάθι με φάουλ του Λαρεντζάκη ισοφάρισε ύστερα από αρκετή ώρα (24-24). Ο Νίκος Γκίκας επέστρεψε στο παρκέ και με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε μεγάλη ανάσα στους Πατρινούς (26-31). Η Ένωση προσπάθησε να πλησιάσει, αλλά ο Προμηθέας άντεξε και με buzzer beater του Μπράουν ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 39-34.

AEK μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ, για πρώτη φορά στο ματς (40-39). Ο Παρκς, όμως, πήρε το όπλο του και με δύο συνεχόμενα καλάθια έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του (43-46). Το σερί του Προμηθέα συνεχίστηκε με τρίποντο του Λίποβι (43-49), αλλά η Ένωση βρήκε τον τρόπο και πλησίασε ξανά (47-49).

Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν άφησαν την Ένωση να περάσει ξανά μπροστά και κατάφεραν μάλιστα να αυξήσουν τη διαφορά τους στους 8 πόντους (49-57). Ο Προμηθέας μάλιστα προηγήθηκε και με 10 με καλάθι του Χολ στην τελευταία επίθεση του τρίτου δεκαλέπτου (49-59).

AEK, όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με ένα γρήγορο σερί 7-0 πλησίασε και πάλι στο σκορ (56-59). Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τον Προμηθέα όμως να κρατάει τα ηνία του σκορ (60-64). Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος η ΑΕΚ έχασε τον Σαντ Ρος, ο οποίος γύρισε τον αστράγαλο του και αποχώρησε.

AEK δεν πτοήθηκε από τον τραυματισμό και κατάφερε να ισοφαρίσει με βολές του Ντούσαν Σάκοτα (68-68). Ο Παρκς 1,40′ πριν το τέλος σκόραρε ύστερα από εξαιρετική πάσα του Κασελάκη (68-70). Ο Λίποβι πήρε το όπλο του και με ένα μεγάλο τρίποντο 1,06′ πριν το φινάλε έδωσε αέρα πέντε πόντων στον Προμηθέα (68-73).

Ο Γιορκ απάντησε με τρίποντο και μείωσε 73-71, αλλά ο Μπράουν κέρδισε φάουλ σε τρίποντο και με 3/3 βολές έκανε το 76-71 35,2” πριν το τέλος. Ο Σάκοτα στα 25” μείωσε σε 76-73Ο Ντούσαν Σάκοτα 4” πριν το φινάλε πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο και ισοφάρισε σε 76-76. Ο Κασελάκης αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι παίκτες ήταν άστοχοι στο ξεκίνημα της παράτασης. Το ρόδι έσπασε ο Χολ, ο οποίος με 2 βολές έκανε το 78-76 για τον Προμηθέα. Ο Σαντ Ρος, όμως, απάντησε άμεσα με τρίποντο και πέρασε μπροστά (79-78). Ο Θίοντορ έχασε δύο βολές και ο Παρκς με καλάθι έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα της Πάτρας (79-80).

Ο Χάντερ κέρδισε φάουλ και δικαίωμα για δύο βολές, με τον Αμερικανό σέντερ να βάζει μία στις δύο (80-80). Ο Κασελάκης συνέχισε το ρεσιτάλ του και με νέο καλάθι έκανε το 82-80. Ο Γιορκ απάντησε άμεσα και 1΄πριν το τέλος έκανε το 82-82. Αυτή τη φορά ήταν σειρά του Λίποβι να εκτελέσει βολές και με 1/2 έβαλε μπροστά τον Προμηθέα (82-83).

Στο ριμπάουντ της χαμένης βολής έγινε φάουλ στον Χάντερ, ο οποίος 42,7” πριν το τέλος αστόχησε και στις δύο. Ο Χάντερ έκανε άμεσα φάουλ στον Κασελάκη. Ο Έλληνας καλαθοσφαιριστής ήταν εύστοχος και στις δύο με δόση τύχης και έκανε το 85-82. Σειρά αυτήν τη φορά για βολές ήταν του Σαντ Ρος, που με 2/2 έκανε το 85-84 32” πριν το τέλος.

Ο Μπράουν 9” πριν το φινάλε αστόχησε σε τρίποντο και η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να πάρει το ματς και την πρόκριση. Ο Μπάνκι κάλεσε άμεσα τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση. Ο Σαντ Ρος δεν κατάφερε να ευστοχήσει στην τελευταία επίθεση και ο Προμηθέας πήρε τη νίκη με 85-84 και την ιστορική πρόκριση στους τελικούς της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, 84-85
ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 27 (12/16 δίποντα, 3/9 βολές), Τζέιμς 8, Σαντ-Ρος 14 (3/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θίοντορ 2 (1/8 σουτ), Γιορκ 10 (2/11 τρίποντα), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 9 (1), Λαρεντζάκης 14 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Γιαννόπουλος, Εμπάκουε.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Σαλούστρος, Μέιερ 3 (1), Χολ 5 (1/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Ελις 12, Μπράουν 16 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Κασελάκης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ρμπάουντ, 5 ασίστ), Γκίκας 8 (2), Κατσίβελης, Τσαϊρέλης, Λίποβι 10 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παρκς 12 (8 ριμπάουντ).

Σλούκας: «Παίξαμε έξυπνα, δεν ήταν αδιάφορο παιχνίδι»

Στη σημασία της αναμέτρησης στάθηκε ο Κώστας Σλούκας. Ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός έδωσ…