Κεντρική Basket League AEK – Περιστέρι 66-67

AEK – Περιστέρι 66-67

peristeri karabelas bentil

Προβάδισμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης πήρε το Περιστέρι, καθώς επικράτησε στο “Νίκος Γκάλης” της ΑΕΚ με 67-66. Οι δύο ομάδες σε όλη τη διάρκεια ήταν κοντά στο σκορ και το ματς κρίθηκε στα τελευταία λεπτά. “Ήρωας” για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκρέι, που πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο 6” πριν το τέλος και έβαλε μπροστά το Περιστέρι. Μοιραίος για την ΑΕΚ ο Τζέιμς!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα το ματς και με τρίποντο του Σάκοτα προηγήθηκε με 9-5. Η Ένωση συνέχισε να έχει τον έλεγχο στο ματς και δεν άφησε το Περιστέρι να πλησιάσει. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν εξαιρετικοί στην άμυνα και δέχτηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο μόλις 7 πόντους και κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά (18-7).

Η ΑΕΚ έφτασε το σερί της στο 14-2 και προηγήθηκε με 14 πόντους (23-9). Το Περιστέρι έδειξε σημάδια ζωής και με ένα γρήγορο 4-0 έριξε τη διαφορά στους 10 (23-13). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν μπόρεσε να μειώσει άλλο και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αυξήσουν ξανά τη διαφορά (33-20). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με επί μέρους σκορ 14-6 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου πλησίασαν στους έξι πόντους (39-34).

To Περιστέρι στο δεύτερο μέρος ξεκίνησε εξαιρετική και με δύο συνεχόμενα τρίποντα κατάφερε να κάνει την ανατροπή και πέρασε μπροστά στο σκορ (43-46). Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη κράτησε τα ηνία του σκορ, αλλά η ΑΕΚ παρέμεινε κοντά ύστερα από τρίποντο του Γιορκ (50-52).

AEK μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και με δύο συνεχόμενα καρφώματα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (54-52). To παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι. Ο Προμηθέας απάντησε στο σερί της Ένωσης και ανέκτησε τα ηνία του σκορ (55-59). Ο Γκέιμπ Γιορκ 1,13′ πριν το τέλος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στον αιφνιδιασμό και ισοφάρισε σε 64-64.

Ο Ντούσαν Σάκοτα 24,9” πριν το φινάλε κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (66-64). Το Περιστέρι, όμως, δεν είπε την τελευταία του λέξη. Ο Στίβεν Γκρέι 6” πριν το φινάλε πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο και έκανε το 67-66 για τους φιλοξενούμενους. Ο Τζέιμς ήταν ο μοιραίος για την ΑΕΚ, καθώς αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 18-7, 39-34, 50-52. 66-67