Κεντρική Ελλάδα Πρωτέας Βούλας – ΠΑΟΚ 78-76

Πρωτέας Βούλας – ΠΑΟΚ 78-76

paok proteas voulas

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε μεταξύ του Πρωτέα Βούλας και τον ΠΑΟΚ για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων. Οι δύο ομάδες χρειάστηκαν το έξτρα πεντάλεπτο για να λύσουν τις διαφορές τους με τον Πρωτέα τελικά να παίρνει τη νίκη με 78-76.

Πολύ γρήγορα ο Πρωτέας προηγήθηκε με 5-0, όμως η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση και με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά στο σκορ με 5-6 (5΄51΄΄). Ο πολύ γρήγορος ρυθμός του αγώνα έφερε τον Πρωτέα να προηγείται με 17-11 (2΄58΄΄), όμως και η ομάδα της Θεσσαλονίκης και πάλι με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε σε 17-17.

Με εκατέρωθεν σερί πορεύτηκαν οι δύο ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο. Πρώτα από τον Πρωτέα με 7-0 κάνοντας το 24-17 (6΄43), μετά από τον ΠΑΟΚ με 8-0 που διαμόρφωσε το 24-25 (5΄48΄΄). Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες 32-32 (2΄39΄΄) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Δικέφαλο του Βορρά να προηγείται με 35-38.

Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε μια διαφορά στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με 35-42, όμως δεν είχε συνέχεια. Με ένα επί μέρους σκορ 10-2 ο Πρωτέας προηγήθηκε 45-44 (6΄13΄΄), ενώ οι δύο ομάδες βρέθηκαν και πάλι στην ισοπαλία με 47-47 (4΄32΄΄). Σκοράροντας μόνο με τρίποντα η ομάδα της Βούλας «έχτισε» μια μικρή διαφορά με 56-49 (33΄΄).

Η τελευταία περίοδος προμηνύονταν συγκλονιστική με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη. Οι δύο ομάδες ήταν για ακόμα μία φορά ισόπαλες με 60-60 (3΄52΄΄), ενώ το τρίποντο της Μπουντούρη έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με το σκορ 69-69.

Χρειάστηκε να περάσουν 100΄΄ για να αλλάξει το σκορ στην παράταση, με τον Πρωτέα να προηγείται με 71-69. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 71-71 (2΄02΄΄), όμως ο Πρωτέας διαθέτοντας περισσότερη ψυχραιμία πέρασε μπροστά με 75-71 ένα λεπτό πριν το τέλος. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στις βολές με τις παίκτριες του Πρωτέα να κατακτούν τη νίκη με 78-76.

Δεκάλεπτα: 17-17, 35-38, 56-50, 69-69, 78-76

Διαιτητές: Διαμαντής, Κωνσταντινίδου

Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης): Μπουντούρη 21(5), Κουζούκα, Σακελλαρίου 4, Παντέλη 2, Καλογερία, Νάτσκου 9(3), Χατζηλεοντή 26(1), Αναστασοπούλου 16.

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Μουμτζή, Λέξα 16(3), Καλούτσικου, Πολυμένη 8(1), Φείδα, Κριμίλη 20(3), Κατσαμούρη 6, Θεοδώρου 6, Τζέλου 15(1), Μιχαηλίδου 3(1), Μιχαηλίδου Κ. 2.

Δηλώσεις

Αναστασοπούλου (αθλήτρια Πρωτέα): Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, Παλέψαμε και οι δύο ομάδες πάρα πολύ δυνατά. Στο τέλος καταφέραμε και κερδίσαμε. Είμαστε πάρα πολύ χαρούμενες, αλλά κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι που είναι εξίσου δύσκολο και στην ουσία θα κρίνει και τον τίτλο. Θεωρώ ότι έχουμε αντεπεξέλθει αυτή τη χρονιά σε πάρα πολλά παιχνίδια και είμαστε έτοιμες για όλα. Πόσο μάλλον αν είναι ένας τελικός σίγουρα θα δώσουμε το 100% σαν ομάδα και θα τον κερδίσουμε.

Χατζηλεοντή (αθλήτρια Πρωτέα): Ήταν μια δύσκολη νίκη. Ο ΠΑΟΚ είναι μια αξιόλογη ομάδα. Σε κάποια φάση το χάσαμε λίγο εκεί με τα τρίποντα, αλλά μετά βρήκαμε ρυθμό, πιστέψαμε η μια στην άλλη. Μπήκαμε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και όταν φτάσαμε στην παράταση εκεί είπαμε ότι το ματς πρέπει να το πάρουμε και ότι πρέπει να δώσουμε και την ψυχή μας. Τώρα επόμενο ματς με τον Παναθηναϊκό. Θα ακολουθήσουμε τις οδηγίες των προπονητών και πιστεύω ότι θα έχουμε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι αύριο.

Κριμίλη (αθλήτρια ΠΑΟΚ): Προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε το πλάνο μας. Ήταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι. Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στις συμπαίκτριές μου και σε όλη την ομάδα για όλη αυτή την όμορφη προσπάθεια που δυστυχώς δεν τελειώνει όπως θα θέλαμε, αλλά έχουμε κι άλλα ματς και θα προσπαθήσουμε για την τρίτη θέση. Τέτοια ματς κρίνονται στις λεπτομέρειες. Σίγουρα ήταν θέμα ψυχραιμίας που ίσως εμείς δεν είχαμε, ήταν κάποια σουτ ψυχολογίας που βάλανε οι παίκτριες της Βούλας, όλα αυτά ήταν καθοριστικά γι αυτό και η Βούλα πήρε το αποτέλεσμα.