Κεντρική Ελλάδα ΕΣΚΑΝΑ Α' ΕΣΚΑΝΑ Πορφύρας – Μίλωνας 54-59

Πορφύρας – Μίλωνας 54-59

aposkitis new

Ο Μίλωνας επιβλήθηκε εκτός έδρας του Πορφύρα με 59-54 κι έκανε το 2-0 στη σειρά των πλέι οφ της Α’ ΕΣΚΑΝΑ.

Η ομάδα του Δημήτρη Αποσκίτη θα είναι η πρώτη επιλαχούσα για άνοδο στη Γ’ Εθνική της σεζόν 2019-20, κατακτώντας τη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα.

Ο Πορφύρας είχε τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και ξέφυγε με διψήφια διαφορά (39-28, 20′). Στην επανάληψη, ο Μίλωνας ανέβασε στροφές, μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο (50-47) στο τρίτο δεκάλεπτο και με μια εκπληκτική τέταρτη περίοδο, όπου δέχθηκε μόλις 4 πόντους, ολοκλήρωσε την ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη.

ΠΟΡΦΥΡΑΣ – ΜΙΛΩΝΑΣ 54-59 (0-2)
Διαιτητές : Κιουλάφας , Γεράνιος , Πρισιμιτζάκης
Δεκάλεπτα : 19-11, 39-28, 50-47, 54-59
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης) Οικονόμου 2, Γουρδομιχάλης 4, Γιαννόπουλος 11, Παπαδάκης 5, Φωτόπουλος 12(3) , Καλαμαράς , Καπατσούλιας 8(2) , Λιαδής 4, Συμεωνίδης 8
ΜΙΛΩΝΑΣ (Αποσκίτης, Μητρόπουλος) :Ανδρεόπουλος 11, Ψυλέας 11, Δεκαβάλας , Καραγιαννίδης 10(1) , Ζούκας 5, Παπανικολόπουλος 4(1) , Γαλάνης 3(1) , Ραλλάκης 8 , Μαυροειδής 7(1)