Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 94-55

Ολυμπιακός-Κολοσσός Ρόδου 94-55

olympiakos kolossos rodou efivoi

Έχοντας προβάδισμα από την αρχή του αγώνα οι έφηβοι του Ολυμπιακού επικράτησαν με 94-55 του Κολοσσού Ρόδου στο τελευταίο παιχνίδι της δεύτερης μέρας του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Ελευθερούπολη Καβάλας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή και προηγήθηκαν με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, φθάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (45-19) λίγο πριν τη λήξη του με βολές του Οικονόμου. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό όταν με βολές του Ζευγαρά έγινε το 64-34. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έφθασε να προηγείται ακόμη και με 40 πόντους (83-43) για να τελειώσει με το επιβλητικό 94-55.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-20, 71-41, 94-55
Διαιτητές: Αταρντ-Τσαϊκόφσκι-Γιάκομπς
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5(1), Μωραϊτης 9(1), Σταματίου 2, Κολοβέρος 4, Τσολάκης 11, Οικονόμου 16, Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι 2, Μοσχόπουλος 3, Ζευγαράς 12(2), Αυτιάς 18, Μάντακας 9(1).
Κολοσσός Ρόδου(Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 16(4), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 4, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου 2, Γκοτζάι 2.

Αυτιάς (παίκτης Ολυμπιακού): «Αύριο το ντέρμπι»

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών ήταν ο Νίκος Αυτιάς που τόνισε: «Ηταν το δεύτερό μας παιχνίδι για το πρωτάθλημα και κάναμε ένα βήμα. Αύριο θα είναι το ντέρμπι που θα παλέψουμε για μια ακόμη νίκη».

Κουρμαδιάς (παίκτης Κολοσσού Ρόδου): «Παλέψαμε όσο μπορούσαμε»

Ο Μιχάλης Κουρμαδιάς του Κολοσσού δήλωσε για τον αγώνα: «Ήμασταν ανταγωνιστικοί όσο μπορούσαμε. Ο Ολυμπιακός είναι πλήρης ομάδα, ήταν καλύτερος και επικράτησε δίκαια».