Κεντρική Διεθνή Μπολόνια – Μπάμπεργκ 67-50

Μπολόνια – Μπάμπεργκ 67-50

kevin punter bologna bumbergk

Στον τελικό του Basketball Champions League προκρίθηκε η Μπολόνια, καθώς επικράτησε στον πρώτο ημιτελικό της διοργάνωσης της Μπάμπεργκ με 67-50. Η ιταλική ομάδα από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε διψήφια διαφορά και κατάφερε να την κρατήσει μέχρι το τέλος και πήρε την πρόκριση. Κορυφαίος ήταν ο Κέβιν Πάντερ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους!

Μπολόνια ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 12-7. Η ιταλική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να πάρει διψήφιο προβάδισμα (22-11). Ανάλογη ήταν και η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους τυπικά γηπεδούχους να αυξάνουν το προβάδισμα τους (42-28).

Η τρίτη περίοδος ήταν αρκετά κακή επιθετικά, καθώς οι δύο ομάδες σημείωσαν μόλις 22 πόντους (53-39). Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι. Η Μπάμπεργκ δεν κατάφερε να αντιδράσει και η Μπολόνια πήρε εύκολα τη νίκη με 67-50 και την πρόκριση στον τελικό του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 42-28, 53-39, 67-50