Κεντρική Elite League Καστοριά – Καρδίτσα 72-52

Καστοριά – Καρδίτσα 72-52

Nikos Karagiannis1

Η Καστοριά επικράτησε εντός έδρας της Καρδίτσας με 72-52, έκανε το 3-1 στη σειρά και προκρίθηκε στην τελική φάση των πλέι οφ ανόδου της Α2.

Το σύνολο του κόουτς Καραγιάννη νίκησε δύο φορές τους Θεσσαλούς στα πλέι οφ και πήρε δίκαια το εισιτήριο για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή, σε σειρά που κρίνεται στις τρεις νίκες. Η ομάδα του Κώστα Μέξα έχει προβάδισμα με 2-0 λόγω των νικών της στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά το παιχνίδι με την Καρδίτσα, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μόνο για ένα ημίχρονο, καθώς στη συνέχεια η Καστοριά ανέβασε στροφές κι έφτασε άνετα στη νίκη με πρωταγωνιστή τον Μελισσαράτο.

Καστοριά-Καρδίτσα 72-52 (3-1)
Διαιτητές: Μπήτης-Ξενικάκης-Ελευθεριάδης (Βόντζας)
Δεκάλεπτα: 22-11, 32-33, 52-40, 72-52
Καστοριά (Καραγιάννης): Αμπαράς, Πετρόπουλος 10, Μελισσαράτος 17 (2), Χονδρογιάννης, Απιδόπουλος 8, Χρυσόπουλος 10 (2), Ράπτης 2, Τερσενίδης 1, Βαβάτσικος, Καραμανώλης, Τζακόπουλος 8 (2), Σταμένκοβιτς 16 (2).
Καρδίτσα (Τζήμας): Νάκης, Γράβας 3, Παπαχρήστος 3, Μαυρογιάννης 4, Παππάς, Κακλαμάνος 19 (3), Καρράς 5, Παπαδόπουλος 2, Ερμείδης 5, Καλλές 1, Σαριμπαλίδης 2, Μαγκουνής 8.