Κεντρική Γυναίκες Χανιά – Πρωτέας Βούλας 34-53

Χανιά – Πρωτέας Βούλας 34-53

neanides

Ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 34-53 του ΟΑ Χανίων στο δεύτερο αγώνα της Τελικής Φάσης του 33ου Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Νεανίδων που διεξάγεται στην Ιστιαία.

Τα Χανιά ξεκίνησαν πολύ δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 9-1 (8΄32΄΄), σταδιακά όμως ο Πρωτέας «ροκάνισε» τη διαφορά και ισοφάρισε αρχικά σε 12-12 και στη συνέχεια έφτασε να προηγείται με 14-20.

Η ομάδα της Βούλας διατήρησε το προβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 19-26 (5΄24΄΄) και 22-28 (2΄18΄΄).

Τα Χανιά κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ (29-30, 4΄38΄΄), διεκδικώντας με αξιώσεις τον αγώνα, ωστόσο ο Πρωτέας διατηρούσε τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο σκορ (34-39).

Η τελευταία περίοδος δεν ξεκίνησε καλά για τα Χανιά καθώς «σίγησε» επιθετικά, με τον Πρωτέα να ανοίγει τη διαφορά στο σκορ επικρατώντας με το τελικό 34-53.

Δεκάλεπτα: 14-20, 24-28, 34-39, 34-53

Διαιτητές: Τζίμα, Κωνσταντινίδου

Χανιά (Κουβαράς): Πρασιανάκη 13(3), Δερμιτζάκη 4(1), Δρικάκη, Χαιρετάκη, Τσώνη, Γιακουμάκη, Βασιλογιαννάκη, Παπαδάκη 2, Δασκουλίδου 15(1), Δασκαλάκη, Κοπάση, Σκουμπάκη.

Πρωτέας Βούλας (Τσεμπέρης): Συγγρού, Καβούνη, Μπουντούρη 8, Κουζούκα, Λάμπρου, Σακελλαρίου 2, Αποστόλου, Παντέλη, Μαύρα, Νάτσκου 1, Χατζηλεοντή 22, Αναστασοπούλου 13(1).

Δηλώσεις

Μανουσάκης (προπονητής Χανίων): Σταθήκαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο. Παίξαμε μικρό ροτέισον απέναντι σε μια ομάδα που παίζει για να πάρει το πρωτάθλημα. Αντέξαμε ένα ημίχρονο, μετά όμως μείναμε από δυνάμεις και άνοιξε η διαφορά στο δεύτερο μέρος. Συγχαρητήρια στον Πρωτέα. Είναι μια πολύ ωραία διοργάνωση εδώ στην Ιστιαία και ελπίζουμε να τερματίσουμε σε μια θέση που να μας δώσει ένα μετάλλιο.

Τσεμπέρης (προπονητής Πρωτέα Βούλας): Συγχαρητήρια στα Χανιά. Κερδίσαμε ένα παιχνίδι στο οποίο παίξαμε πάρα πολύ άσχημα. Κερδίσαμε από την άμυνά μας καθώς στην επίθεση ήμασταν τραγικοί. Θέλουμε να βελτιωθούμε στη συνέχεια.

Περισσότερα σε Γυναίκες

Πρωτέα Βούλας – Εσπερίδες Καλλιθέας 72-74

Την 3η θέση κατέλαβαν οι Εσπερίδες. Οι Εσπερίδες Καλλιθέας κατέλαβαν την 3η θέση στο πρωτά…