Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 82-78

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μπασκόνια 82-78

itoudis

Η Μπασκόνια έφτασε μία “ανάσα” από το “διπλό” στη Μόσχα που θα τις εξασφάλιζε την έκτη θέση στην κανονική διάρκεια της Euroleague. Ήταν μπροστά στο σκορ για 36 λεπτά, ωστόσο η ΤΣΣΚΑ ήταν αυτή που μίλησε τελευταία και με τρομερή αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, επικράτησε με 82-78, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Το αποτέλεσμα αυτό φέρνει τον Παναθηναϊκό στην έκτη θέση και πάνω στη Ρεάλ Μαδρίτης στα πλέι οφ, ενώ κρατάει ζωντανό στο κυνήγι της πρόκρισης τον Ολυμπιακό.

Οι Βάσκοι ήταν εξαιρετικοί για τρία δεκάλεπτα στη Μόσχα κι έδειχναν ικανή να κάνουν το “μπαμ”. Προηγήθηκαν με 17-21 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και με 40-44 στο ημίχρονο, ενώ ξέφυγαν μέχρι και με 11 πόντους (53-64) στα τέλη της τρίτης περιόδου.

Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη σοβαρεύτηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο και πάτησε την ισπανική ομάδα με επιμέρους σκορ 27-12! Με σκυλίσια άμυνα μείωσαν στον πόντο (70-71) στο 35′, παίρνοντας βοήθειες από Χάκετ και Μπολομπόι, μιας και τα αστέρα των Ρώσων βρέθηκαν σε κακό βράδυ.

Στη συνέχεια “ξύπνησε” και ο Κλάιμπερν, ο οποίος με σερί πόντους “σκότωσε” τους Βάσκους κι οδήγησε την ομάδα του χωρίς άγχος στο φινάλε στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κλάιμπερν με 16 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χουέρτας με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 40-44, 55-66, 82-78.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 11 (1), Μπολομπόι 5, Πίτερς 4, Ροντρίγκεθ 6 (1), Κλάιμπερν 16 (3), Χίγκινς 14 (2), Χάκετ 11, Κουρμπάνοβ 9 (1), Χάινς 4, Χάντερ 2.
ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 5 (1), Γκονζάλεθ, Βόιτμαν 10 (2), Χουέρτας 17 (3), Ντιόπ 6, Πουαριέ 12 (7 ριμπάουντ), Σενγκέλια 6, Γκαρίνο 4, Σιλντς 12 (1), Χίλιαρντ 6.

Μπάγερν Μονάχου – Μπαρτσελόνα 79-87 (vid)

Επιστροφή στις νίκες για την Μπαρτσελόνα Στις νίκες επέστρεψε η Μπαρτσελόνα μετά την ήττα …