Κεντρική Γ' Εθνική Το σήκωσε η Μεγαρίδα!

Το σήκωσε η Μεγαρίδα!

megarida

Η Μεγαρίδα κατέκτησε το πρώτο της Κύπελλο στο θεσμό της ΕΣΚΑΝΑ. Η ομάδα του Γιώργου Μάνταλου επικράτησε του Πορφύρα με 69-58 στον τελικό, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Μαλούκο.

Η Μεγαρίδα, σε αντίθεση με την περασμένη σεζόν που έχασε το τρόπαιο στον τελικό με τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου, έφτασε φέτος μέχρι το τέλος της διαδρομής, σηκώνοντας την κούπα  στο κατάμεστο «Σοφία Μπεφόν».

Ο Πορφύρας στάθηκε εξαιρετικά στο παιχνίδι, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 18-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (36-36). Στην τρίτη περίοδο, η Μεγαρίδα ξέφυγε με 47-38, αλλά ο Πορφύρας επέστρεψε και πήρε εκ νέου το προβάδισμα (52-54).

Κάπου εκεί, ανέλαβε δράση ο Ζακυνθινός, με τη Μεγαρίδα να ανεβάσει στροφές και να ξεφεύγει με 61-54 στο 36′, με τον Μαλούκο να σημειώνει στη συνέχεια έξι σερί πόντους (67-58) και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη.