Κεντρική Basket League Ρέθυμνο – Περιστέρι 83-73

Ρέθυμνο – Περιστέρι 83-73

hickey rethymno

Το Ρέθυμνο είναι με το ένα πόδι πόδι στην Α1 Εθνική και τη νέα χρονιά ύστερα από τη νίκη του με 83-73 κόντρα στο Περιστέρι. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου είναι έτοιμη να κάνει το θαύμα της και παρότι ξεκίνησε τραγικά τη σεζόν, πλέον είναι μια ανάσα από την παραμονή στην κατηγορία.

Το Ρέθυμνο ξεκίνησε εξαιρετικά το ματς και προηγήθηκε γρήγορα με 8-0 με τον Μπαρτ να σημειώνει τους έξι. Το Περιστέρι απάντησε και με δικό του επί μέρους 8-2 πλησίασε στους 2 πόντους (10-8). Η κρητική ομάδα άντεξε, όμως και ανέβασε ξανά τη διαφορά (20-13).

Η ίδια εικόνα παρέμεινε σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκάλεπτου με τους γηπεδούχους να κρατούν σταθερά τα ηνία του σκορ. Ο Μπαρτ συνέχισε να είναι φανταστικός και με 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο βοήθησε την ομάδα του να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 39-28 υπέρ της.

Το Περιστέρι προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά το Ρέθυμνο είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-53). Στην τελευταία περίοδο οι Κρητικοί κράτησαν τα ηνία και πήραν τη νίκη με 83-73, η οποία τους δίνει προβάδισμα στη μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-28, 63-53, 83-73

Λαύριο – Μαρούσι 76-90

Με ηγέτη τον Χιλ το Μαρούσι επικράτησε του Λαυρίου και έκανε το «βήμα» για τα play off της…