Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 75-72 (vids)

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός 75-72 (vids)

sean kilpatrick panathinaikos real madrid

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο break στη Μαδρίτη, αλλά στο φινάλε οι πράσινοι λύγισαν και ηττήθηκαν με 75-72 από τη Ρεάλ Μαδρίτης. Το τριφύλλι για τρία δεκάλεπτα ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στο τελευταίο με μπροστάρη τον Νικ Καλάθη έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά. Στο τελευταίο, όμως, 1,30” οι παίκτες του Πιτίνο δεν ήταν ψύχραιμοι (έκαναν ένα λάθος και μία άστοχη επίθεση) και η Ρεάλ με συνεχόμενες βολές πέρασε μπροστά στο σκορ, πήρε τη νίκη και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoff της Euroleague.

Ο Τζέφρι Τέιλορ μπήκε ζεστός στο ματς και με δύο γρήγορα τρίποντα έκανε το 6-0 για τους γηπεδούχους. Ο παίκτης της Ρεάλ ήταν σε εξαιρετική μέρα και σε 8 λεπτά συμμετοχής είχε σημειώσει συνολικά 11 πόντους (14-8). Ο Λεκαβίτσιους έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό, αλλά η ισπανική ομάδα με νέο τρίποντο έκανε το 17-11. Η Βασίλισσα συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ και τα κράτησε σχετικά εύκολα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-17).

Η Ρεάλ συνέχισε να βρίσκει λύσεις από τα 6,75 μ., αλλά ο Ίαν Βουγιούκας (7 πόντοι) σκόραρε μέσα από τη ρακέτα και έδινε πολύτιμες λύσεις στον Παναθηναϊκό (26-21). Ο Νικ Καλάθης (0/7 σουτ) ήταν κακός στο πρώτο μέρος και δεν μπορούσε να βοηθήσει στο σκοράρισμα τον Παναθηναϊκό (32-25). Σ΄εκείνο το σημείο οι πράσινοι βρήκαν δύο συνεχόμενα εύστοχα σουτ τριών πόντων και έριξαν τη διαφορά στον έναν πόντο (32-31).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με καλάθι του Τρέι Τόμπκινς η Ρεάλ πήρε μία διαφορά οχτώ πόντων (41-33). Ο Λεκαβίτσιους σκόραρε πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά ο Καμπάτσο απάντησε και κράτησε σταθερά τη διαφορά και οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ (43-35).

Ρεάλ μπήκε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και με ένα γρήγορο 6-0 έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 14 (49-35). Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε μετά τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου και απάντησε με δικό του σερί 6-0 και πλησίασε ξανά στο σκορ (56-52). Τελικά, η τρίτης περίοδος ολοκληρώθηκε με την ισπανική ομάδα στο +6 ύστερα από βολές του Πρέπελιτς (58-52).

Νικ Καλάθης στο τελευταίο δεκάλεπτο θύμισε τον Καλάθη όλης της σεζόν. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και όλη η ομάδα αυτόματα βελτιώθηκε. Οι πράσινοι σ΄αυτό το σημείο έτρεξαν ένα σερί 17-6 και όχι μόνο ανέτρεψαν την κατάσταση κατάφεραν να πάρουν και διαφορά πέντε πόντων (64-69).

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι μέχρι το φινάλε. Η Ρεάλ Μαδρίτης με δύο βολές του Καμπάτσο μείωσε σε 72-71 1,19” πριν το τέλος του ματς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ακόμη δύο βολές αυτήν τη φορά από τον Κάρολ και πέρασε μπροστά με 73-72 (στην προηγούμενη φάση ο Καλάθης έκανε λάθος).

Ο Κιθ Λάνγκφορντ ανέλαβε την επίθεση του Παναθηναϊκού, αλλά ο Αμερικανός 33” πριν το τέλος αστόχησε υπό την πίεση του Καμπάτσο. Ο Ταβάρες στη συνέχεια ευστόχησε σε δύο βολές και έκανε το 75-72. Ο Τόμας τρία δευτερόλεπτα πριν το τέλος αστόχησε σε τρίποντο, ενώ ο Λάνγκφορντ πήρε το ριμπάουντ και δέχτηκε το στοπ από τον Ταβάρες. Έτσι το 75-72 έμεινε μέχρι το τέλος και η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τη νίκη και έκανε το 1-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72
Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 12, Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 7 (2), Καμπάσο 8 (6 ασίστ), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 13 (3).
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 9, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/10 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.

Φασούλας: «Κύριε Βρούτση πάρτε θέση»

Ο Παναγιώτης Φασούλας καλεί τον υπουργό να φέρει ισονομία στο μπάσκετ. Ο συνδυασμός «Πρώτα…