Κεντρική Basket League Αγώνες Πανιώνιος – Περιστέρι 77-75

Πανιώνιος – Περιστέρι 77-75

Panionios

Τη δεύτερη σερί νίκη του κι έβδομη συνολικά πανηγύρισε ο Πανιώνιος. Η ομάδα του Βασίλη Φραγκιά επικράτησε εντός έδρας του Περιστερίου με 77-75, για την 22η αγωνιστική της Basket League κι εξασφάλισε σε πολύ μεγάλο βαθμό την παραμονή του στην κατηγορία.

Από την πλευρά τους, οι Περιστερίωτες, μετά τη μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού, προσγειώθηκαν απότομα στο Φάληρο κι υποχώρησαν στο 14-8, χάνοντας έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπέρι με 20 πόντους, με τον Χάρις να προσθέτει 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Καταλυτική ήταν η παρουσία του Νώντα Παπαντωνίου, ο οποίος είχε 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ κομβικός ήταν ο Ντόρσεϊ, ο οποίος μάζεψε 11 ριμπάουντ (σ.σ. τα 8 ήταν επιθετικά) και σημείωσε 7 πόντους.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Μπέντιλ με 17 πόντους κι 8 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με το Περιστέρι να προηγείται με 11-17 στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου και τον Πανιώνιο να φέρνει τον αγώνα στα ίσια (38-38) στο ημίχρονο. Οι Περιστεριώτες κατάφεραν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα (56-58) στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο η τέταρτη περίοδος άνηκε στον Ιστορικό.

Με σερί 9-0, ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 65-58 στο 33′ και δεν κοίταξε ξανά πίσω του, παρά το γεγονός ότι έδειξε τάσης αυτοκτονίας στο φινάλε, πετώντας στα σκουπίδια 5 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα!

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 38-38, 56-58, 77-75.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 13 (1), Μπέρι 20 (1/8 τρίποντα), Χάρις 14 (4/6 τρίποντα), Όστιν 5 (1), ΜακΚί 1, Δίπλαρος 8, Ντόρσεϊ 7 (11 ριμπάουντ), Χαμιλτον 9 (1).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10 (1), Γκρέι 11 (1), Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 10, Κάλαχαν 3 (1), Μουράτος, Σκορδίλης 5, Χάροου 5 (1), Μπέντιλ 17 (10 ριμπάουντ), Μουρ 11 (1).

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …