Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-89

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 82-89

deshaun thomas panathinaikos real madrid

Εκτός Final Four έμεινε γι ακόμη μία χρονιά ο Παναθηναϊκός, καθώς ηττήθηκε στο “Νίκος Γκάλης” από τη Ρεάλ Μαδρίτης με 89-82 0 και αποχαιρέτησε την Ευρωλίγκα για φέτος. Οι πράσινοι ήταν ανταγωνιστικοί σε όλο το ματς, αλλά ο Γκουστάβο Αγιόν και τα τρίποντα στο τέλος έγειραν την πλάστιγκα στην πλευρά της ισπανικής ομάδας και με συνολικό σκορ 3-0 η “Βασίλισσα” πήρε το εισιτήριο για τους τέσσερις.

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά το ματς και γρήγορα απέκτησε προβάδισμα 8 πόντων (4-12). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και με κορυφαίο τον Ματ Λοτζέσκι (7 πόντοι) μείωσε στον έναν πόντο (13-14). Ο Νικ Καλάθης πήρε τη σκυτάλη και με τρίποντο έβαλε μπροστά τους πράσινους (16-13), αλλά οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους 10-2 στο τέλος της πρώτης περιόδου ανέκτησαν τα ηνία του σκορ (18-23).

Η ισπανική ομάδα συνέχισε την εξαιρετική της εμφάνιση μέχρι και τα μέσα τους δεύτερου δεκαλέπτου, όπου προηγήθηκε με 9 πόντους (24-33). Τα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, όμως, ήταν εντελώς διαφορετική ιστορία. Ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον άχαστο Λοτζέσκι (14 πόντοι, 2/2 δίποντα, 3/3 τρίποντα) πέρασε μπροστά στο σκορ (39-36) και στο τέλος του πρώτου μέρος ήταν μπροστά με 5 πόντους (41-36).

Η Ρεάλ ξεκίνησε, όπως και το πρώτο ημίχρονο έτσι και στο δεύτερο, δυνατά και κατάφερε άμεσα να ισοφαρίσει σε 41-41. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, αλλά η ισπανική ομάδα δεν τον άφηνε να ξεφύγει (50-49). Οι πράσινοι έπαιζαν καλή άμυνα μέσα στη ρακέτα και περιόριζαν τις λύσεις της Βασίλισσας, αλλά η Ρεάλ έβρισκε λύσεις απ’ έξω και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (55-58). Ο Κιθ Λάνγκφορντ στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο ισόπαλες (58-58).

Ίαν Βουγιούκας πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στον Παναθηναϊκό και στην τελευταία περίοδο βοηθούσε αρκετά σε άμυνα και επίθεση (64-64). Ο Αγιόν ήταν άφαντος για 30 λεπτά, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πέτυχε 8 συνεχόμενους πόντους και έδωσε προβάδισμα στη Ρεάλ Μαδρίτης (68-72).

Ο Τζέφρι Τέιλορ και ο Άντονι Ράντολφ πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για τους φιλοξενούμενους και έκαναν το 78-72 1,51′ πριν το τέλος του ματς. Ο Καλάθης μείωσε προσωρινά, αλλά ο Καμπάτσο με ακόμη ένα τρίποντο (74-81) 1,04” πριν το τέλος καθάρισε επί της ουσίας την υπόθεση νίκη.

Στο τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια, για να ανατρέψει την κατάσταση. Η προσπάθεια των πρασίνων δεν είχε αποτέλεσμα και τελικά ηττήθηκαν με 89-82 και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10 (1), Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 16 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Κιλπάτρικ, Καλάθης 17 (3/9 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 2, Ράντολφ 14 (2), Φερνάντεθ 16 (3), Καμπάσο 16 (3 τρίποντα, 10 ασίστ), Αγιόν 12 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάρολ 2, Ταβάρες 3  (7 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 13 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).