Κεντρική Γ' Εθνική Γ’ Εθνική: Ντέρμπι σε Αιγάλεω και Μελίσσια!

Γ’ Εθνική: Ντέρμπι σε Αιγάλεω και Μελίσσια!

Το ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο του Νότου της Γ’ Εθνικής θα διεξαχθεί στο Σίτι, με το Αιγάλεω να υποδέχεται την Αχαγιά. Από την πλευρά τους, οι Ιωνικός ΝΦ και Μεγαρίδα έχουν εκτός έδρας δοκιμασίες κόντρα σε Κηφισιά και Πέρα, αντίστοιχα.

Στη μάχη της παραμονής, το Ληξούρι υποδέχεται τον Ηλυσιακό, η Ακράτα φιλοξενεί την Καλαμάτα, ενώ ο Άρης Νικαίας τον Κεραυνό Αιγίου. Τέλος, ο Έσπερος Πατρών υποδέχεται τον Λέοντα.

Η 22η αγωνιστική:

Κυριακή 7 Απριλίου
Ακράτας 17.00 Ακράτα-Καλαμάτα Πολυχρόνης-Καλογριάς (Μάρκου)
Στ. Βενέτης 18.00 Αιγάλεω-Αχαγιά Μαραγκάκης-Σκανδαλάκης (Ευστρατίου)
Ληξουρίου 14.00 Νέο Ληξούριο-Ηλυσιακός Σταθόπουλος-Ασημακάκη (Κοκορδάτος)
Βυζαντινό 17.00 ΑΣ Πέρα-ΝΕ Μεγαρίδας Ορφανός Εμ.-Χρηστίδης Π. (Κώτσης)
ΔΑΚ Νίκαιας Πλάτων 17.00 Άρης Νίκαιας-Κεραυνός Αιγίου Φάκαρος-Κατσαπρακάκης (Παπαδόπουλος Στ.)
Δ. Βικέλας 17.00 ΑΕΝ Κηφισιάς-Ιωνικός ΝΦ Χρηστίδης Ηλ.-Χριστοδουλάκης (Ζερδεβας)
Παν. Αλεξιώτισσας 17.00 Έσπερος ΑΟΠΑ-Λέοντας 2014 Ντάνος-Καββαδάς (Μάρκου)

Η βαθμολογία σε 21 αγώνες:

1) Αιγάλεω 41 (20-1)
2) Ιωνικός ΝΦ 40 (19-2)
———————————
3) Μεγαρίδα 38 (17-4)
4) Αχαγιά 37 (16-5)
5) Πέρα 31 (10-11)
6) Κηφισιά 31 (11-9-1 μηδ.)
7) Ηλυσιακός 30 (9-12)
8) Άρης Νικαίας 30 (9-12)
9) Ληξούρι 29 (8-13)
———————————
10) Ακράτα 29 (8-13)
———————————
11) Καλαμάτα 28 (7-14)
12) Έσπερος Πατρών 27 (6-15)
13) Κεραυνός Αιγίου 26 (5-16)
14) Λέοντας 23 (2-19)

Από τον δεύτερο όμιλο, ξεχωρίζει  το ντέρμπι ανόδου μεταξύ Μελισσίων και ΟΦΗ. Οι Κρητικοί είναι πρώτοι και με «διπλό» αγκαλιάζουν τη Β’ Εθνική, ενώ οι παίκτες του Αλέκου Δάγλα αποκτούν σπουδαίο προβάδισμα, αν «διπλασιάσουν» τις επιτυχίες στα μεταξύ τους παιχνίδια

Ο Λοκρός δεν αναμένεται να συναντήσει δυσκολίες κόντρα στο Δειλινό, ενώ ο Αργοναύτης καλείται να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ικάρου Νέας Σμύρνης.

Η 22η αγωνιστική:

Κυριακή 7 Απριλίου
Ζωγράφου 17.00 ΕΦΑΟ Ζωγράφου-ΚΑΠ Πλιάκος-Αγγελής (Γολεγού)
Μελισσίων 17.00 ΚΑΟ Μελισσίων-ΟΦΗ Καρπάνος-Τσακαλογιάννης (Κουλούρης)
Ραφήνας 17.00 Αργοναύτης Τριγλ. Ραφ.-Ίκαρος Ν. Σμύρνης Πόντας-Κηπώσης (Τζουβάρας)
Χαλκιά-Αναστασιάδη 14.00 ΑΕ Έξω Παναγίτσας-Βούρειος ΑΟΛ Χίου Λαζαρίδης-Κούλης Χαρ. (Κάλφα)
Γ. Παπασιδέρης 13.00 ΓΣ Κορωπίου-ΑΕ Καλλιθέα Ρόδου Τσακιράκη-Λάμπος (Φαλούκας)
Σχηματαρίου 17.00 Ερμής Σχηματαρίου-Άρης Θήβας Κοτσώνης-Ναστούλης (Χαράτσης)
Λίντο 17.00 ΑΟ Δειλινό-Λοκρός Αταλάντης Σιδέρης-Βελέντζα (Ευαγγελινός)

Η βαθμολογία σε 21 αγώνες:

1) ΟΦΗ 39 (18-3)
2) Λοκρός Αταλάντης 38 (17-4)
———————————
3) Μελίσσια 38 (17-4)
4) Αργοναύτης Τριγλίας Ραφήνας 37 (16-5)
5) ΕΦΑΟΖ 34 (14-8)
6) Άρης Θήβας 33 (12-9)
7) Κορωπί 32 (11-10)
8) Ερμής Σχηματαρίου 30 (9-12)
9) Ίκαρος Νέας Σμύρνης 30 (9-12)
———————————
10) ΚΑΠ 29 (8-13)
———————————
11) ΒΑΟΛ Χίου 29 (8-13)
12) Καλλιθέα 27 (6-15)
13) ΑΕΕΠ Χαλκίδα BC 22 (3-17-1 μηδ.)
14) Δειλινό 21 (0-21)

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από eBasket.gr
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Διαιτητές-Κομισάριοι Γ’ Εθνικής Ανδρών (2η αγωνιστική)

Οι διαιτητές και οι κομισάριοι της 2ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής Ανδρών, είναι: 1ος Όμιλο…