Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κάουνας 80-82

Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κάουνας 80-82

marius grigonis zalgiris kaunas eb18 e1555615672743

Η Ζαλγκίρις Κάουνας έκανε την έκπληξη στην Τουρκία, καθώς επικράτησε με 82-80 της Φενέρμπαχτσε. Οι Λιθουανοί αν και στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαν τάσεις αυτοκτονίας, κατάφεραν να κρατήσουν τα ηνία του σκορ και να πάρουν τη νίκη. Πλέον, η σειρά είναι στο 1-1 και θα προσπαθήσει μέσα στη Λιθουανία να τελειώσει τη σειρά. Καθοριστικός στο φινάλε ο Γκριγκόνις, ενώ μοιραίος ήταν ο Γκούντουριτς που έκανε λάθος στην τελευταία φάση.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 13-6. Η Ζαλγκίρις Κάουνας αντέδρασε και με τρίποντο του Ουόλτερς πέρασε μπροστά με 16-15. Η τουρκική ομάδα, όμως, κατάφερε στα τελευταία λεπτά να ανακτήσει τα ηνία του σκορ (21-20).

Η συνέχεια, όμως, ανήκε στους φιλοξενούμενους. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εκπληκτική στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 10 πόντους (30-40). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 7 (39-46).

Η Ζαλγκίρις συνέχισε να είναι καταιγιστικοί και με καλάθι του Γκριγκόνις προηγήθηκε με 13 πόντους (42-55). Μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι κράταγαν τη διψήφια διαφορά και δεν επέτρεπαν στη Φενέρμπαχτσε να πλησιάσει στο σκορ (58-73).

Η Φενέρμπαχτσε έκανε την απέλπιδα προσπάθεια στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η τουρκική ομάδα έτρεξε ένα μεγάλο σερί 15-6 και πλησίασε στους τέσσερις πόντους (75-79). Ο Ντέιβις με μία βολή έκανε το 80-75, αλλά άμεσα ο Κάλινιτς ευστόχησε για τρεις και μείωσε σε 80-78.

Ο Ουλανόβας έκανε λάθος και η Φενέρ έφερε το ματς στα ίσια με καλάθι του Ντατόμε 39” πριν το τέλος. Ο Γκριγκόνις έδωσε μεγάλη ανάσα στους φιλοξενούμενους και με καλάθι 23” πριν το φινάλε έκανε το 82-80. Ο Γκούντουριτς στην τελευταία φάση έκανε λάθος και το ματς ολοκληρώθηκε με 82-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 58-73, 80-82

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…