Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κάουνας 76-43

Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κάουνας 76-43

melih mahmutoglu fenerbahce beko istanbul eb18

Εύκολο έργο είχε η Φενέρμπχτσε κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς χωρίς να δυσκολευτεί επικράτησε με 76-43. Οι Τούρκοι από το δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν διψήφια διαφορά, την κράτησαν εύκολα μέχρι το τέλος και έκαναν το 1-0 στη σειρά των playoff της Euroleague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δυσκολεύτηκε μόλις για ένα δεκάλεπτο (15-13), αλλά στη συνέχεια ήταν μονόλογος. Η Φενέρμπαχτσε στη δεύτερη περίοδο έτρεξε ένα επί μέρους 23-8 και ξέφυγε στο σκορ (38-21).

Η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν μπόρεσε να φανεί ανταγωνιστική ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φενέρ συνέχισε να ανεβάζει τη διαφορά και την έστειλε ακόμη και στους 24 πόντους (59-35). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο και πήραν τελικά τη νίκη με 76-43.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 38-21, 59-35, 76-43

Μπασκόνια – Βίρτους Μπολόνια 89-77

Ο Χάουαρντ έδωσε το εισιτήριο στη Μπασκόνια για την πρόκριση. Η Μάρκους Χάουανρτ έκανε ότι…