Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-75

Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-75

kostas sloukas fenerbahce maccabi e1554492508357

Με νίκη έκλεισε τις υποχρεώσεις της στην κανονική διάρκεια της Euroleague η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε εντός έδρας της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 78-75. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος πέτυχε το νικητήριο τρίποντο, ενώ ήταν γενικά εξαιρετικός στο ματς.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η Μακάμπι Τελ Αβίβ στο μεγαλύτερο μέρος ήταν μπροστά, αλλά στο φινάλε η Φενέρμπαχτσε ισοφάρισε σε 20-20. Στο δεύτερο η εικόνα παρέμεινε ίδια. Σ΄αυτό ο Σλούκας ήταν εξαιρετικός (10 πόντοι, 4 ασίστ) και μαζί με τον Ντατόμε κράτησαν τους γηπεδούχους επιθετικά (41-41).

Η Μακάμπι μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο μέρος και με σερί 10-0 πήρε διψήφιο προβάδισμα για πρώτη φορά (41-51). Η Τούρκοι προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, αλλά ο Ουιλμπέκιν και ο Αβντίτζα κράταγαν σε απόσταση ασφαλείας τους γηπεδούχους (51-59).

Η Φενέρμπαχτσε ξύπνησε στην τελευταία περίοδο. Στα πρώτα λεπτά έτρεξε ένα σερί 19-4 και πέρασε μπροστά στο σκορ ύστερα από πολύ ώρα (70-63). Ο εξαιρετικός Ταρίκ Μπλακ έδωσε ξανά τα ηνία στην ομάδα του, αλλά ο Σλούκας απάντησε 49” πριν το τέλος (74-73).

Ο Ο΄Μπράιαντ ισοφάρισε με μία βολή, αλλά ο Μέλι με τον ίδιο τρόπο έδωσε εκ νέου το προβάδισμα (75-74) στη Φενέρ 30” πριν τη λήξη. Ο Κώστας Σλούκας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στην εξαιρετική του εμφάνιση, καθώς σκόραρε buzzer beater τρίποντο και χάρισε τη νίκη στη Φενέρ με 78-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-41, 51-59, 78-75

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (24/4)

Τα φώτα στη Βαρκελώνη και τον Ολυμπιακό Τρία παιχνίδια περιλαμβάνει το σημερινό τηλεοπτικό…