Κεντρική Διεθνή Έκανε το “μπαμ” με διπλό στη Μόσχα η Ούνικς! Στα χέρια της η πρωτιά

Έκανε το “μπαμ” με διπλό στη Μόσχα η Ούνικς! Στα χέρια της η πρωτιά

dzjbsafw0aadj1o 2

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Ούνικς Καζάν στην έδρα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη επικράτησε με 83-73, κάνοντας το δύο στα δύο απέναντι στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και πλέον η πρωτιά είναι στα χέρια της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά (19-17). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ούνικς μπήκε αγριεμένη και με επιμέρους σκορ 12-24, πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (31-41). Στην επανάληψη η ΤΣΣΚΑ ισορρόπησε το ματς και κατάφερε να μειώσει στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας το σκορ 54-56, όμως η τελευταία περίοδος άνηκε και πάλι στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν έχασαν το προβάδισμα και πήραν μια τεράστια νίκη με 73-83.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Σμιθ με 15 πόντους, ενώ 13 είχε ο Ν’Ντουρ. Σε 20:17 λεπτά παρουσίας ο Κώστας Καϊμακόγλου μέτρησε 6 πόντους (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κόψιμο και 1 λάθος). Για την ΤΣΣΚΑ ο Νάντο Ντε Κολό τελείωσε το ματς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-41, 54-56, 73-83