Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 72-104

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 72-104

pao aek

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε και πάλι την ΑΕΚ τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στη λαβωμένη και τυπικά γηπεδούχο Ένωση, συντρίβοντας την με 104-72, για την 23η αγωνιστική της Basket League.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης (17π., 11ριμπ.) κι ο Ντεσόν Τόμας (18π.). Διασώθηκε ο Χάντερ (14π., 7ριμπ.) από τους ηττημένους.

Οι “πράσινοι” δείχνουν ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση λίγο πριν από τις μάχες με τη Ρεάλ Μαδρίτης στα πλέι οφ της Euroleague, στέλνοντας ξεκάθαρο μήνυμα στους Μαδριλένους. Το σύνολο του Πιτίνο έφτασε στην 22η νίκη του σε 23 παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ η Ένωση γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα της κι υποχώρησε στο 17-6.

Η ήττα, πάντως, δεν κόστισε στην ΑΕΚ, η οποία μετά και την τιμωρία του Ολυμπιακού δεν πρόκειται να χάσει τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την ανωτερότητα του από τα πρώτα λεπτά, προηγήθηκε με 27-18 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ξέφυγε με 18 πόντους στο ημίχρονο (37-55), μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το δεύτερο μέρος.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 37-55, 54-80, 72-104.
ΑΕΚ (Μπάνκι): Μωραΐτης 7 (2), Σάκοτα 12, Χάντερ 14 (7/12 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκρίφιν 2, Σαντ-Ρος 5 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Λαρεντζάκης 11 (1), Γιαννόπουλος 6, Τζέιμς 10, Ρογκαβόπουλος 2
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Παπαγιάννης 17 (8/13 σουτ, 11 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 2, Καλάθης 6 (10 ασίστ), Τόμας 18 (7/11 σουτ), Κιλπάτρικ 1, Λοτζέσκι 10 (1), Γκιστ 8, Καλαϊτζάκης 1, Βουγιούκας 12 (4/4 δίποντα, 4/4 βολές), Μήτογλου 5, Λεκαβίτσιους 12 (6/6 δίποντα), Λάνγκφορντ 11 (3 κλεψίματα)

Παναθηναϊκός – Μακάμπι Τελ Αβιβ: Ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ ο Λεσόρ (vid)

Ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ ο Ματίας Λεσόρ. Το ΟΑΚΑ σήκωσε στο πόδι, ο Ματίας Λεσόρ. Ο Γάλλος σέντερ …