Κεντρική Basket League ΑΕΚ ΑΕΚ – Ολυμπιακός 67-76

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 67-76

sasa vezenkof olympiakos aek

Τι κι αν παρατάχθηκε με μόλις 9 επαγγελματίες παίκτες, ο Ολυμπιακός πήρε το ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, για την 25η αγωνιστική της Basket League. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ επικράτησε εκτός έδρας της Ένωσης με κι ανέβηκε στο 21-3. Στο 17-8 υποχώρησε η ταλαιπωρημένη από τραυματισμούς ΑΕΚ, η οποία δεν κινδυνεύει να χάσει τη δεύτερη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι Πειραιώτες επιστράτευσαν την άμυνα τους από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά κι έφτασαν με σχετική άνεση στη νίκη, έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Μιλουτίνοφ, ο οποίος μέτρησε 14 πόντους και 18 ριμπάουντ, κάνοντας πάρτι κάτω από τα καλάθια. Στους 13 πόντους σταμάτησε ο Λεντέι κι ο Βεζένκοφ, ενώ το ντεμπούτο του με την “ερυθρόλευκη” φανέλα έκανε ο Τσέρι.

Ο Αμερικανός γκαρντ είχε 8 πόντους, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 22 λεπτά συμμετοχής, βοηθώντας όσο μπορούσε την ομάδα του να φτάσει στη νίκη.

Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισαν οι Λαρεντζάκης (16π.)και Τζέιμς (11π.).

Περισσότερα σε ΑΕΚ

Basket League: Αυλαία της 4ης αγωνιστικής με Ολυμπιακό & Προμηθέα

Η 4η αγωνιστική του Top-6 ξεκινά με τον αγώνα Ολυμπιακός – Προμηθέας. Ο Ολυμπιακός κ…