Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Ήφαιστος Λήμνου 73-68

Προμηθέας – Ήφαιστος Λήμνου 73-68

makis giatras promitheas

Τη 14η νίκη του στη Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, αν και τα χρειάστηκε στην Πάτρα, επικράτησε του μαχητικού Ηφαίστου Λήμνου με 73-68, για την 21η αγωνιστική κι έκανε βήμα τριάδας.

Από την πλευρά του, ο Ήφαιστος Λήμνου υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα του κι υποχώρησε 11-10, παραμένοντας στην έβδομη θέση της κατάταξης.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Παρκς, ο οποίος μέτρησε 13 πόντους και 13 ριμπάουντ, κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια. Καθοριστικός ήταν ο Κατσίβελης, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους κι ένα κρίσιμο τρίποντο προς το τέλος, με το οποίο οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 70-67.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Έβανς με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Μπρέιζελτον να προσθέτει 14 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τον Προμηθέα να έχει το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο (42-38) και τον Ήφαιστο να κάνει την αντεπίθεση του στην τρίτη περίοδο και να ξεφεύγει με 52-58 στο 29′. Οι νησιώτες διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και το 35′ (65-67), αλλά στη συνέχεια “κόλλησαν” στην επίθεση και σκόραραν μόλις μία βολή στο φινάλε του παιχνιδιού.

Ο Κατσίβελης κι ο Παρκς, αντίθετα, πέτυχαν κρίσιμους πόντους και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-38, 57-60, 73-68.
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Σαλούστρος 4, Κατσίβελης 12 (2), Μέιερ 13 (3), Λίποβι 13 (2), Έλις 2, Κασελάκης 6 (1), Γκίκας 3 (1), Τσαϊρέλης 4, Παρκς 13 (13ριμπ.), Μπράουν 3.
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 4, Έβανς 12 (10ριμπ.), Γουίγκινς 4, Μπρέιζελτον 6 (1), Φρεϊμάνις 6 (1), Μανωλόπουλος, Μούρτος 8, Σταμάτης 11 (2), Διαμαντάκος 2, Χαριτόπουλος, Σμιθ 7 (1).