Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 73-74 (vids)

Παναθηναϊκός – Ρεάλ Μαδρίτης 73-74 (vids)

nick calathes panathinaikos opap athens eb18 1 e1553804924309

Ο Ρούντι Φενράντεθ πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο και χάρισε τη νίκη στη Ρεάλ με 74-73 κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι στο μεγαλύτερο μέρος του ματς είχε το προβάδισμα, αλλά στο τέλος πλήρωσαν τα λάθη του. Μ΄αυτήν τη νίκη ο Ολυμπιακός θέλει 2/2 και εξασφαλίζει την πρόκριση στα playoffs της Ευρωλίγκα.

O Παναθηναϊκός έδειξε από την αρχή τη διάθεση του να τρέξει. Οι πράσινοι δικαιώθηκαν και με σερί 10-0 προηγήθηκαν με 10-3. Ο Ρούντι μείωσε προσωρινά με τρίποντο, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχη και με τον εκπληκτικό Γιώργο Παπαγιάννη έστειλαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 10 (18-6).

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έπαιζαν εξαιρετική άμυνα και δεν άφησαν τη Ρεάλ να πλησιάσει στη ρακέτα (22-8). Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στην επίθεση στόχευε στο ζωγραφιστό και κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στους 18 πόντους (31-14). Οι διαιτητές της αναμέτρησης από ότι φάνηκε αποφάσισαν να σφυρίξουν όλες τις επαφές και χαρακτηριστικό είναι ότι σφυρίχτηκαν 17 φάουλ και εκτελέστηκαν 18 βολές μέσα σε ένα δεκάλεπτο!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έδειξε σημάδια ζωής στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα και ένα καλάθι του Ταβάρες μείωσε σε 34-22. Ο Ταβάρες έκανε μεγάλη ζημιά στον Παναθηναϊκός και έριξε  τη διαφορά κάτω από τους 10, αλλά ο Νικ Καλάθης πήρε το όπλο του και με ένα γρήγορο 5-0 έδωσε και πάλι προβάδισμα 14 πόντων (40-26).

Η ισπανική ομάδα προσπάθησε να μειώσει, αλλά οι πράσινοι είχαν τις απαντήσεις. Ο Ρούντι πήρε την σκυτάλη από τον Ταβάρες και με μεγάλα σουτ έδινε ανάσα στους φιλοξενουμένους και τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο +12 για τον Παναθηναϊκό (45-33). Ο Νικ Καλάθης έκανε τη διαφορά για το τριφύλλι, αλλά στην αντίπερα ο Ταβάρες έκανε πάρτι και μάλιστα έκανε double double από το πρώτο μέρος (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η Ρεάλ στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου επέστρεψε για τα καλά στο ματς. Ο Σέρχιο Γιου «ξύπνησε» και με 8 συνεχόμενους πόντους μείωσε για πρώτη φορά ύστερα από ώρα στους έξι πόντους (50-44). Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες σ΄αυτό το δεκάλεπτα, με την ισπανική ομάδα να μένει κοντά στο ματς (54-49).

Ο Παναθηναϊκός, όμως, με ένα γρήγορο 5-0 και με ένα μεγάλο τρίποντο του Λάνγφορντ πήρε ανάσα και ανέβασε τη διαφορά στους 10 (59-49). H Ρεάλ Μαδρίτης απάντησε και με σου τριών πόντων του Γιούστα στο φινάλε της περιόδου μείωσε σε 59-53 και έκανε ντέρμπι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι πράσινοι βρήκαν μεγάλα σουτ στην τέταρτη περίοδο και άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ (67-56). Η ισπανική ομάδα δεν τα παράταγε. Ο Παναθηναϊκός κράταγε σταθερά τη διαφορά, αλλά η Ρεάλ δεν τον άφηνε να χαλαρώσει (71-65). Ο Παναθηναϊκός έκανε ανόητα λάθη και φάουλ και έδωσε την ευκαιρία στη Ρεάλ να μειώσει από την γραμμή των βολών (71-69). Ο Ταβάρες μείωσε σε 71-70, αλλά ο Λάνγκφορντ έβαλε ένα μεγάλο καλάθι και έκανε το 73-70.

Ο Ράντολφ κέρδισε βολές στα 37,9′. Ο Αμερικανός έβαλε 1/2 και στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός κέρδισε φάουλ. Ο Παπαγιάννης αστόχησε και στις δύο, αλλά ο Καλάθης πήρε το ριμπάουντ. Ο Λάνγκφορντ κράτησε την μπάλα, έκανε σουτ από τα εννιά μέτρα, έκανε airball και η Ρεάλ είχε τα τελευταία 21” του ματς με το σκορ 73-71 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να μην κάνει φάουλ και το πλήρωσε. Ο Ρούντι στο τελευταίο δευτερόλεπτο πέτυχε ένα απίστευτο τρίποντο με το ένα χέρι χάρισε σπουδαία νίκη στη Ρεάλ (74-73).

Τα δεκάλεπτα: 30-14. 45-33, 59-53, 73-74.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (1), Λάνγκφορντ 14 (2), Παπαγιάννης 8 (7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7, Γκιστ 1, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 2, Κιλπάτρικ 8 (2), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 14 (1/8 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2.
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ, Ράντολφ 5, Φερνάντεθ 13 (3), Καμπάσο 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Αγιόν 4, Γιούστα 3 (1), Κάρολ 6 (1), Ταβάρες 14 (6/7 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Γιουλ 12 (3), Κούζμιτς, Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2.