Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπουντούτσνοστ – Ολυμπιακός 76-89

Μπουντούτσνοστ – Ολυμπιακός 76-89

nikola milutinov olympiacos piraeus eb18 e1552073749855

Τη χαρά της νίκης γεύτηκε ο Ολυμπιακός μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες στην Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Πειραιά είχα εύκολο έργο στο ματς και πήρε τη νίκη με 89-76. Οι “ερυθρόλευκοι” ήταν εξαιρετικοί σε όλη τη διάρκεια του ματς και έκαναν ελάχιστα λάθη, ενώ ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από τη γραμμή του τριπόντου. Κορυφαίος όλων ήταν ο Πρίντεζης, ο οποίος επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Ο Μπλατ αιφνιδίασε την Μπούντουτσνοστ ξεκινώντας στο αρχικό σχήμα τους Γκος, Γουέμπερ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ και Νίκολα Μιλουτίνοφ. Τα πρώτα καλάθια ήρθαν από τον Νίκολα Μιλουτίνοφ και από ένα τρελό τρίποντο του Μπριάντε Γουέμπερ. Ο Ντέιβιντ Μπλατ με την Μπουντούτσνοστ να είναι αποδυναμωμένη στη ρακέτα με την απουσία του Γκόγκα Μπιτάντζε, χτύπησε στους ψηλούς και πέρναγε συνέχεια τη μπάλα στον Μιλουτίνοφ.

Το τρίποντο του Παπανικολάου έκανε το 4-11 μετά από τρία λεπτά αγώνα. Η είσοδος του Γιώργου Πρίντεζη έδωσε έναν επιπλέον κίνδυνο στο ζωγραφιστό, η άμυνα των Μαυροβούνιων δεν πρόσεξε και 4 συνεχόμενοι πόντοι του αρχηγού έφεραν το 4-15 και το πρώτο τάιμ άουτ του Ρέπεσα. Η κυκλοφορία του Ολυμπιακού ήταν υποδειγματική, με την ομάδα του Πειραιά να ξεκινάει με 4/4 δίποντα και 2/2 τρίποντα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 10-0 μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά, φόρτωσαν τον ΛεΝτέι με δύο φάουλ και η διαφορά ήδη είχε μειωθεί στο ελάχιστο (14-15) και ο Ντέιβιντ Μπλατ άρον-άρον κάλεσε τάιμ άουτ για να ξυπνήσει την ομάδα του. Ο Νόρις Κόουλ συνέχιζε να πληγώνει την άμυνα του Ολυμπιακού με 5/7 δίποντα (18-17) και ο Μπλατ έριξε κατευθείαν στο παρκέ τον Βαγγέλη Μάντζαρη. Ο Έλληνας γκαρντ έπαιξε τρεις συνεχόμενες εξαιρετικές άμυνες πάνω στον Κόουλ και σε συνδυασμό με την επιθετική απόδοση του Πρίντεζη και το τρίποντο του Τουπάν, η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-27.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 9-2, ενώ και μετά το τρίποντο του Σέχοβιτς η διαφορά είχε ήδη ανέβει σε διψήφιο αριθμό πόντων (26-36). Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στα ριμπάουντ (10-20) με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να μην αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα στις δύο ρακέτες. Παράλληλα, η αγωνιστική άνοδος του Γιώργου Πρίντεζη, ο οποίος είχε 5/6 δίποντα και 12 πόντους άνοιξε το παιχνίδι της Μπουντούτσνοστ και έδωσε χώρους στον Ολυμπιακό.

Τα τρίποντα των Μάντζαρη και Τουπάν έδωσαν για πρώτη φορά αέρα 16 πόντων στον Ολυμπιακό (33-49), με τους ερυθρόλευκους να έχουν πλέον καλές αποστάσεις και στην άμυνα, περιορίζοντας όλα τα όπλα του Ρέπεσα. Με το ημίχρονο να κλείνει στο 34-51, ο Ολυμπιακός είχε βάλει τις βάσεις για το διπλό στην έδρα της Μπουντούτσνοστ. Στη τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σερί 13-2, με τους δαιμόνιους Γουέμπερ-Βεζένκοφ να έχουν εξαιρετική απόδοση και ατελείωτα τρεξίματα (46-64).

Ακολούθησε ένα τρίποντο του Σέχοβιτς και μια απερισκεψία του Γιώργου Μπόγρη, που έδωσε ένα έτοιμο καλάθι και φάουλ στον Κόουλ. Εκπληκτικός για ακόμα ένα παιχνίδι ήταν φυσικά ο Νίκολα Μιλουτίνοφ, ο οποίος δεν άφηνε την άμυνα των γηπεδούχων να πάρει ανάσα και μάζευε συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ, με αποκορύφωμα το εντυπωσιακό κάρφωμα για το 49-67.

Την ώρα που ο Βαγγέλης Μάντζαρης έφτανε τα 200 τρίποντα στην Euroleague, όντας ο 4ος Έλληνας που το καταφέρνει, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ διατηρούσε την διαφορά πάνω από τους είκοσι πόντους.

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ολυμπιακός είχε τον πλήρη έλεγχο, διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και πήρε τελικά τη νίκη με 89-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-51, 54-73, 76-89.
ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 13 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κόουλ 10 (5/9 δίποντα, 5 ασίστ), Σουάντ Σέχοβιτς 8 (2), Ερλ Κλαρκ 9 (3/9 σουτ), Μπάροβιτς 13 (6 ριμπάουντ), Κότι Κλαρκ 9 (1), Γκόρντιτς 6 (1), Μπελ, Νίκολιτς 5 (1), Γουίλιαμς 3
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 7 (2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 12 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 2 λάθη), Τουπάν 13 (2/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα), Σπανούλης 5 (1/2 δίποντο, 1/6 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμα, Μιλουτίνοβ 15 (6/7 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 12 (2/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 19 (7/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόγρης, ΛεΝτέι