Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 92-102

Μπασκόνια – Αναντολού Εφές 92-102

tibor pleiss anadolu efes istanbul eb18 e1553893878427

Μεγάλο δώρο στους «αιώνιους» έκανε η Αναντολού Εφές, η οποία επικράτησε με 102-92 της Μπασκόνια. Μ΄ αυτήν την ήττα των Βάσκων ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός πήραν το πάνω χέρι για την πρόκριση στα playoffs.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι άμυνες πήγαν περίπατο, καθώς σημειώθηκαν συνολικά 56 πόντοι (26-30). Στο δεύτερο η Μπασκόνια πήρε τον έλεγχο στο ματς και κατάφερε να πάρει τα ηνία του σκορ (53-48).

Στην τρίτη περίοδο, όμως, όλα άλλαξαν. Η Αναντολού Εφές ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της και έκανε την ανατροπή (67-74). Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι Βάσκοι προσπάθησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα τους, αλλά οι Τούρκοι άντεξαν και πήραν τη νίκη με 102-92.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 53-48, 67-74, 92-102

National League 1 (2ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play off

Στην τελική φάση των play off προκρίθηκε η Νήαρ Ηστ και τα Τρίκαλα. Στην τελική φάση των p…