Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι 70-77

Μπάγερν Μονάχου – Μακάμπι 70-77

michael roll maccabi fox tel aviv eb18

Το δύο στα δύο απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου έκανε η Μακάμπι. Το σύνολο του Σφαιρόπουλου επικράτησε εκτός έδρας της ομάδας του Ράντονιτς με 70-77 κι ανέβηκε στο 12-13. Το ίδιο ρεκόρ έχει και η Μπάγερν, μόνο που οι Ισραηλινοί έχουν το πάνω χέρι στην ισοβαθμία, αφού έχουν δύο νίκες απέναντι της.

Από τους νικητές, ξεχώρισε ο Μπλακ με 14 πόντους κι 7 ριμπάουντ, ενώ από τους ηττημένους οι Ουίλιαμς (17π., 7ριμπ.) και Μπαρτέλ (16π., 6ριμπ.).

Έπειτα από ένα αμφίρροπο πρώτο μέρος (31-33), οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές κι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +11 (47-58), βάζοντας βάσεις νίκης. Το σύνολο του Ράντοβιτς δεν είχε, πάντως, την ίδια άποψη. Με μπροστάρη τον Ουίλιαμς, ο οποίος έκανε άνω κάτω την άμυνα της ομάδας του Σφαιρόπουλου, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο καλάθι (63-65) στην τέταρτη περίοδο.

Οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και με σερί 6-0, ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (63-71), τρία λεπτά πριν το φινάλε, με τους παίκτες του Ράντονιτς να μειώνουν σε 70-74 στο 39. Στη συνέχεια, ο Μπλακ κατέβασε ένα υπερπολύτιμο ριμπάουντ, ο Ρολ ευστόχησε σε τρίποντο (70-77) και καθάρισε την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 31-33, 47-58, 70-77.
ΜΠΑΓΕΡΝ (Ράντονιτς): Ντάνγκουμπιτς 9 (1), Χομπς 3 (1), Κινγκ, Κόπονεν, Ραντόσεβιτς 4, Λούτσιτς 2, Λο 8 (2), Τζέντοβιτς 2. Γοιόβιτς 9 (1), Μπαρτέλ 16 (1), Γουίλιαμς 17 (11/14 βολές, 7 ριμπάουντ).
ΜΑΚΑΜΠΙ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 19 (3/11 τρίποντα, 6 ασίστ), Πάργκο 2, Ο’Μπράιαντ 4. Καλοϊάρο 7, Ρολ 11 (2), Κέιν 6, Αβντίγια, Τάιοτυς 4, Ντιμπαρτολομέο 10 (2), Μπλακ 14 (7 ριμπάουντ), Ζούσμαν.

Γκριμάου: «Είμαστε έτοιμοι για τον Ολυμπιακό»

Έτοιμος για τα ματς με τον Ολυμπιακό, δηλώνει ο Ρότζερ Γκριμάου. Συνέντευξη στην ισπανική …