Κεντρική Γ' Εθνική Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Βόρειου ομίλου

Γ΄Εθνική: Τα αποτελέσματα του 2ου Βόρειου ομίλου

Σπουδαίο διπλό στην έδρα του Απόλλωνα Καλαμαριάς πήρε η Ευκαρπία. Η πρωτοπόρος του 2ου Βόρειου ομίλου της Γ΄Εθνικής κέρδισε με 84-81 και παρέμεινε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής έκανε ο Αίαντας Ευόσμου, ο οποίος νίκησε εντός έδρας τον ΓΑΣ Κομοτηνής με 75-70. Ο Πολύγυρος εκμεταλλεύτηκε την ήττα του, νίκησε με 73-72 τη ΔΕΚΑ και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στον έναν μόλις πόντο

Δύσκολο έργο είχε ο Ζέφυρος στην έδρα του Λεύκιππου Ξάνθης, αλλά κατάφερε τελικά να πανηγυρίσει τη νίκη με 57-54. Με το διπλό έφυγε από την έδρα της Μακαμπή και η ΜΕΝΤ, η οποία επικράτησε με 86-78.

Τέλος, εύκολες νίκες πανηγύρισαν η Ασπίδα Ξάνθης και ο ΒΑΟ, που κέρδισαν τον Αστέρα Σινδού (76-59) και τα Νέα Μουδανιά (58-88), αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 18ης αποτελέσματα:

Μακαμπή – ΜΕΝΤ 78-86
Ασπίδα Ξάνθης – Αστέρας Σίνδου 76-59
ΔΕΚΑ – Πολύγυρος 72-73
Ν.Μουδανιά – ΒΑΟ 58-88
Αίας Ευόσμου– ΓΑΣ Κομοτηνή 75-70
Λεύκιππος Ξάνθης – Ζέφυρος 02 54-57
Απόλλων Καλαμαριάς – Ευκαρπία 81-84

Τα φύλλα αγώνα

ΠΟ Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ – ΒΑΟ 58-88
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 38-45, 48-62, 58-88
Διαιτητής: Χατζηκώστας – Τοπαλίδης
ΠΟ Ν. ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ (Παναγιωτόπουλος – Τσοπουρίδης): Σερέτης 4, Σούρλας, Φιλοξενίδης 15(2), Τσιγγελίδης 6, Μουλίκας 2, Κασσαμανώλης, Κουτζούχας 4, Μπακρατσάς 2, Τεζετζίδης 6, Ζάχαρης 8, Τογανίδης 11, Τσότικας.
ΒΑΟ (Νομικός – Κατσής): Λεπτοκαρίδης 13(1), Μπαγκντασαριάν, Πετρίδης 10(1), Τζουβάρας 13(3), Ζησόπουλος, Ταζόπουλος 9(1), Χότζα 14, Μαδεμλής 13, Πισιώτης, Βουνάκης 14(2), Πυδαράκης, Καδηγιαννάκης 2.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ-ΖΕΦΥΡΟΣ 54-57
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 23-25, 39-41, 54-57
∆ιαιτητές: Φακίτσας-Παζώλης
ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 10, Κάλφας 9(3), Δώδος 5(1), Στεργίου 11(2), Χρήστου 16(5), Κυφωνίδης, Δάτσης, Χατζηαντωνίου, Σταμπουλής 2, Παλλάκης , Στασινόπουλος 1, Σταματέλος
ΖΕΦΥΡΟΣ (Αλεξανδρίδης): Μυτιληναίος 6(2), Καλπαξίδης 2, Φαρμάκης , Ματενίδης 3, Γιαννάκης , Τσαμόγλου, Καναράς, Βούλγαρης 3(1), Τσιόγκας 16, Μάρκου 14(4), Ζωγράφος 1, Τσιούντος 12(3)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ 81-84
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-32, 39-43, 54-57, 81-84
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 15 (4), Αποστόλου, Μαχαιριανάκης 19 (3), Μύθιλλος 2, Σαμαράς 9 (2), Αηραγιώτης 20 (5), Μόρας 2, Ακριτίδης 10, Αθαναηλίδης 4
Π.Σ. ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ: (Νίκου): Χαρτόπουλος 10 (1), Πρεδάρης, Κιούρκας 8 (1), Γκαβέζος (Άρης) 4, Βαρίτης 15 (3), Χολέβας 20 (3), Απιδόπουλος, Πλεξίδας 12 (2), Τσελεντάκης, Γκαβέζος (Αντώνης) 8, Κοσμίδης 7 (1)

ΔΕΚΑ -ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ 72-73 
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-14, 33-34, 51-51, 72-73
ΔΕΚΑ (Κυριαζής): Βογιατζής 9(1), Βενετίδης 7(1), Φελέκης 2, Τσιροπούλης 2, Τσιμερικάς, Χαρδαβέλλης, Ροΐδης, Κόΐμτζογλου 16(2), Παπασαβόγλου 17(2), Μπάκος 10(2), Κρίτσικας 7(2), Προτούλης 2.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Τσούρμας): Νικόλαος 8, Πιπιλιάρης 10(1), Κουλαξης 9(1) Ρίζος, Παυλεας 11(2), Στυλιανίδης 1, Νούκαρης 2, Σπουργίτης 6, Χαριστός, Αζίζης 26(4).

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ 76-59 
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-12, 34-26, 60-39, 76-59
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Παναγιωτόπουλος – Στεφανίδης): Ανθης, Παπαδάκης 6, Καραμανώλης 11(2), Αναστασιάδης, Τσέλος 3(1), Μανδαλάκης 29(2), Μασμανίδης 2, Κουτσογιάννης 10, Κάσουρας 12, Θεοδωριδης 2, Παπαδόπουλος, Μπαρχα 1.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ (Μπαλογιάννης -Βουδούρης): Ταβλαρίδης, Παπαπασχάλης 6, Ιωαννίδης 12, Πετρίδης 16, Μυσιρλόγλου 5(1), Ιατρίδης 8, Μπακάλης 7, Δημητρίου, Μέλλιος 2, Τιγκας 3(1).

ΜΑΚΑΜΠΗ- ΜΕΝΤ 78-86
ΔEKAΛEΠTA: 17-25, 21-19, 24-18, 16-24
ΓΣ MAKAMΠH: (Κοντός – Ξανθόπουλος): Παπαμαστοράκης 2, Θεολόγης, Σκουφεζής 11, Σαμαράς 11 (3), Πετράκης 10, Μπαδής 15(3), Σαββίδης 4, Αρούχ 18 (2), Μυζίου 7 (2),
MENT (Κουγιουμτζίδης – Βαρυτίμιδης): Ζεμπέκης, Ντισλής 29 (2), Μιχαηλίδης 15 (2), Ακσεχέρογλου 9 (2), Καρανώτας 18, Βελέτζας, Καρατόλιος, Μανδαράς.

Η βαθμολογία:

1. ΠΣ Ευκαρπίας 34
2. ΓΑΣ Κομοτηνή 31
3. ΑΟ Πολυγύρου 30
4. Ζέφυρος 29
5. Λεύκιππος Ξάνθης 28
6. Αίας Ευόσμου 28
7. ΜΕΝΤ 28
8. ΔΕΚΑ 27
9. Ασπίδα Ξάνθης 27
10. ΒΑΟ 25
11. Απόλλων Καλαμαριάς 25
12. Αστέρας Σίνδου 25
13. Μακαμπή 23
14. ΠΟ Νέων Μουδανιών 18

Η επόμενη αγωνιστική (19η, 9/3):

ΜΕΝΤ-Ασπίδα Ξάνθης
Αστέρας Σίνδου-ΔΕΚΑ
ΑΟ Πολυγύρου-ΠΟ Νέων Μουδανιών
ΒΑΟ-Αίας Ευόσμου
Ζέφυρος-ΓΑΣ Κομοτηνή
ΠΣ Ευκαρπίας-Μακαμπή
Λεύκιππος Ξάνθης-Απόλλων Καλαμαριάς

Περισσότερα σχετικά άρθρα
Περισσότερα από Δημήτρης Ιωαννίδης
Περισσότερα σε Γ' Εθνική

Δειτε επισης

Ολυμπιακός Βόλου: Υπέρ στη μη συνέχιση των πρωταθλημάτων!

Την άποψη ότι δεν πρέπει να υπάρξει ρίσκο με την επανέναρξη των πρωταθλημάτων μπάσκετ και …