Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπούντουτσνοστ 84-76

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μπούντουτσνοστ 84-76

thomas walkup zalgiris kaunas eb18

Η Ζαλγκίρις Κάουνας, αν και τα βρήκε σκούρα κόντρα στην Μπούντουτσνοστ, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 84-76. Οι φιλοξενούμενοι για τρία δεκάλεπτα ήταν εξαιρετικοί, αλλά στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν τον πλήρη έλεγχο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (7-7). Οι γηπεδούχοι με ένα μικρό σερί πήραν τα ηνία του σκορ (13-7), αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 2 πόντους (20-18).

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν το σερί τους και πέρασαν και μπροστά στο σκορ ύστερα από αρκετή ώρα (22-23). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν άφησε για πολύ ώρα το προβάδισμα στους αντιπάλους τους και μάλιστα κατάφερε να πάρει και διαφορά δέκα πόντων (39-29). Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν ξανά τα πράγματα στο φινάλε του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-36.

Η Μπούντουτσνοστ δεν τα παράτησε και στο τρίτο δεκάλεπτο έδειξε ικανή για να πάρει και το ματς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 62-60. Η Ζαλγκίρις, όμως, ήταν καταιγιστική στην τελευταία περίοδο και πανηγύρισε τελικά τη νίκη με 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-36, 60-62, 84-76
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 21, Τόμπσον, Ουόλκαπ 14 (1), Βέστερμαν 1, Γιανκούνας 3, Μιλάκνις 7 (1), Ουάιτ 8, Γιοκουμπάιτις 2, Γκριγκόνις 16 (1), Ουλανόβας 12 (1)
Μπούντουτσνοστ (Ρέπεσα): Τζάκσον 12 (1), Κόουλ 26 (4), Ερλ Κλαρκ 9 (1), Μπάροβιτς 4, Κότι Κλαρκ 4, Γκόρντιτς 7 (1), Μπελ 2, Νίκολιτς 2, Ουίλιαμς 10, Ζούγκιτς

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…