Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 73-79

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 73-79

51968881 256398345278944 1064501287762001920 n

Κυπελλούχος για 19η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Παναθηναϊκός. Οι “πράσινοι” επικράτησαν με 79-73 του ΠΑΟΚ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στα “Δύο Αοράκια”, σε ένα ματς που ήταν πραγματικό ντέρμπι στο δεύτερο ημίχρονο, με το “τριφύλλι” να κατακτά τον 63ο τίτλο του σε όλες τις διοργανώσεις.

Κορυφαίος του τελικού ο Νικ Καλάθης με 19 πόντους. 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 5 λάθη, με τους Λάνγκφορντ και Γκιστ να προσθέτουν από 17 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς ΠΑΟΚ ξεχώρισαν ο Χάτσερ με 23 και ο Γκος με 15 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με εύστοχα τρίποντα από τους Τόμας και Γκος (3-3), όμως ο Παναθηναϊκός άρχισε να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του. Οι “πράσινοι” έτρεξαν ένα σερί 17-0 κάνοντας το σκορ 3-20, 4 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πλησιάσει κυρίως με τον Χάτσερ και την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 15-29. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έριξαν το ρυθμό, με τον ΠΑΟΚ να τρέχει ένα 7-0 (22-29), ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο στα τρία πρώτα λεπτά. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι πήραν πάλι τον έλεγχο στα χεριά τους, ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα (25-36) στα μισά της περιόδου, με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κατεβάσει όσο μπορεί τη διαφορά και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, με το σκορ στο 36-46.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και αποφασισμένος να διεκδικήσει ότι του αναλογεί. Η ομάδα της Θεσσαλονίκη παίζοντας τρομερή άμυνα και σε συνδυασμό με την αστοχία του Παναθηναϊκού κατάφερε να πλησιάζει σταθερά στο σκορ, πλησιάζοντας στους 3 (51-54), 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ κακή τρίτη περίοδο και με επιμέρους σκορ 22-13 ο ΠΑΟΚ μπήκε στα τελευταία δέκα λεπτά με τη διαφορά στον πόντο (58-59). Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο “δικέφαλος” με τρίποντο του Τζαμάλ Τζόουνς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 61-59, όμως ο Παναθηναϊκός με τρίποντα των Καλάθη και Λάνγκφορντ πήρε το προβάδισμα (61-65) και ο Χάτσερ πάλι με τρίποντο έφερε το ματς στον πόντο (64-65). Έξι λεπτά πριν το φινάλε το ματς ήρθε στα ίσα με το σκορ στο 67-67, με μακρινό τρίποντο του Γκος, με τον Αμερικανό γκαρντ να βάζει ακόμη ένα και να δίνει τα ηνία του σκορ στην ομάδα του (70-67) στα μισά του δεκαλέπτου. Τρία λεπτά πριν τη λήξη η ομάδα του Ρικ Πιτίνο έκανε ένα σερί 8-0, κάνοντας το σκορ 70-75 και με απόλυτη ψυχραιμία στα τελευταία δευτερόλεπτα κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας με τελικό σκορ 73-79.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 36-46, 58-59, 73-79

ΠΑΟK: Τζόουνς 9 (3), Τζέφερσον, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Τέπιτς (5 ριμπάουντ), Μαργαρίτης 13, Ζάρας 3 (1), Χάτσερ 23 (4/6 τρίποντα), Γκάρετ 10 (15 ριμπάουντ), Γκος 15 (4/10 τρίποντα).
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 12 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Πέιν, Λάνγκφορντ 17 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ),Παπαπέτρου 10 (1), Γκιστ 14 (8 ριμπάουντ), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Κιλπάτρικ, Καλάθης 19 (2 τρίποντ,α 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 λάθη), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μήτογλου 2.