Κεντρική Basket League Αγώνες Ήφαιστος Λήμνου – Ολυμπιακός 53-73

Ήφαιστος Λήμνου – Ολυμπιακός 53-73

olympiakos

Εύκολη επικράτηση για τον Ολυμπιακό απέναντι στον μαχητικό Ήφαιστο. Οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν με 53-73 από τη Λήμνο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League, με την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ να ανεβαίνει στο 15-1, ενώ ο Ήφαιστο έπεσε στο 8-8, παραμένοντας σταθερά σε τροχιά οχτάδας.

Κορυφαίος για τον Ολυμπιακό ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ, ενώ ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος πρόσθεσε άλλους 11 πόντου και μοίρασε 6 ασίστ. Από τον Ήφαιστο ξεχώρισε ο Κωστής Γόντικας με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Δυνατά ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και μόλις στα τρία πρώτα λεπτά πήρε ένα μικρό προβάδισμα με 2-8. Οι “ερυθρόλευκοι” ανέβαζαν σταθερά τη διαφορά και με τους ΛεΝτέι και Γκος να είναι οι μοναδικοί σκόρερς, προηγήθηκε με 6-14, 4 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν στο +10 (8-18) τη διαφορά, 2 λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Ήφαιστος βρήκε κάποια μεγάλα σουτ και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 16-22. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Λήμνου μείωσε γρήγορα τη διαφορά στο -2 (22-24), στο 8:43 πριν το ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός κρατούσε όμως τη διαφορά και στα πρώτα μισά του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 28-35, ενώ οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-41.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου το σκηνικό στο παιχνίδι δεν άλλαξε, με τον Ολυμπιακό να έχει σταθερά το προβάδισμα και να διευρύνει τη διαφορά του. Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, οι “ερυθρόλευκοι” βρέθηκε μπροστά με 37-49, με τον Ήφαιστο να βρίσκει κάποιες λύσεις όμως η ομάδα του Μπλατ έκλεισε την περίοδο στο +16 (43-59), Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έκαναν διαχείριση του σκορ και ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 20 (43-64), τη μεγαλύτερη στο παιχνίδι, στο πρώτο λεπτό της περιόδου. Στη συνέχεια της αναμέτρησης, o Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε καμία δυσκολία και πήρε τη νίκη με 53-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 43-59, 53-73
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Διαμαντάκος 7, Γκότσερ 5 (7 ριμπ.), Γουίγκινς 1 (9 ριμπ.), Σμιθ 13 (4 ασ.), Φρεϊμάνις 2, Μανωλόπουλος, Μούρτος 1, Σταμάτης 3, Χαριτόπουλος 7, Γόντικας 14 (6 ριμπ.), Μπακέας, Γκαρέζος
Ολυμπιακός (Μπλατ): Μάντζαρης, Γκος 11 (6 ασ.), Τουπάν 2, ΛεΝτέι 19 (8 ριμπ.), Πρίντεζης 15, Βεζένκοφ, Αγραβάνης 2, Σπανούλης 6 (5 ασ.), Μπόγρης 4, Στρέλνιεκς 3, Τίμα 11, Μιλουτίνοφ