Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Γκραν Κανάρια – Παναθηναϊκός 80-99

Γκραν Κανάρια – Παναθηναϊκός 80-99

keith langford panathinaikos opap athens eb18 e1551389666793

Το πρώτο του διπλό στην Ευρωλίγκα ύστερα από πάρα πολύ καιρό πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Γκραν Κανάρια με 99-80. Οι “πράσινοι” πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην άμυνα, και έμειναν ζωντανοί στη μάχη για την οχτάδα. Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό ήταν οι Παπαγιάννης, Λάνγκφορντ και Αντετοκούνμπο.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο στα πρώτα λεπτά. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο ήταν πολύ καλός και με 3/3 δίποντα έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (9-10). Η Γκραν Κανάρια δεν το άφησε για πολύ στους “πράσινους” και μάλιστα κατάφεραν να πάρουν και διαφορά πέντε πόντων (19-14).

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο απάντησαν στο σερί των γηπεδούχων και με δικό τους 8-0 πέρασαν ξανά μπροστά (19-22). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι σε καλή επιθετική βραδιά και ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ 28-26 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και με πρωταγωνιστή τον Γιώργο Παπαγιάννη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 6 πόντους (32-38). Οι «πράσινοι» ξέφυγαν και με διψήφια διαφορά, αλλά η Γκραν Κανάρια μάζεψε την κατάσταση στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου (45-50).

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετική στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με βολές του Γουίλι (55-55). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ματς και έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 73-66.

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο μπήκε με σκοπό να καθαρίσει το ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 12 πόντους (68-80). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και οι “πράσινοι” πήραν σημαντική νίκη στη μάχη που δίνουν για την οχτάδα (80-99).

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 45-50, 66-73, 80-99