Κεντρική Basket League Παναθηναϊκός Ζαλγκίρις Κάουνας – Παναθηναϊκός 82-69

Ζαλγκίρις Κάουνας – Παναθηναϊκός 82-69

lukas lekavicius panathinaikos zalgiris

Ούτε στη Λιθουανία κατάφερε ο Παναθηναϊκός να πάρει εκτός έδρας νίκη. Οι “πράσινοι”, αν και πάλεψαν, δεν τα κατάφεραν κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας και τελικά ηττήθηκαν με 82-69. Μ΄αυτήν τη νίκη η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπιασε το “τριφύλλι” και πλέον η πρόκριση στην οχτάδα είναι πολύ δύσκολη για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά το πρώτο δεκάλεπτο και με συνεχόμενους πόντους των Γκιστ και Τόμας προηγήθηκε με 9-0! Οι “πράσινοι” συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και κρατούσαν σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (8-17). Η Ζαλγκίρις Κάουνας έδειξε μία αντίδραση στο φινάλε της περιόδου και με ένα μικρό σερί έριξε τη διαφορά στους πέντε πόντους (13-19).

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο απάντησαν και με δύο συνεχόμενα καλάθια του Παπαγιάννη έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά (16-26). Ο Παναθηναϊκός “κοιμήθηκε” στη συνέχεια. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έτρεξαν σερί 11-0 (!) και πήραν τα ηνία του σκορ (27-26).

Ο Παναθηναϊκός “ξύπνησε” στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και κατάφερε να ανακτήσει το χαμένο του προβάδισμα (33-37). Στο δεύτερο μέρος όμως μπήκαν και πάλι “υπνωτισμένοι” και δεν μπορούσαν να πετύχουν καλάθι. Η Ζαλγκίρις Κάουνας γι ακόμη μία φορά έκανε ένα μεγάλο σερί (13-0) και προηγήθηκε με (46-37).

Το “τριφύλλι” έβγαλε αντίδραση στη συνέχεια και με καλάθι του Σον Κιλπάτρικ μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (48-46). Η Ζαλγκίρις Κάουνας διατήρησε τα ηνία του σκορ, αλλά ο Αμερικανός με νέο καλάθι διαμόρφωσε το 52-51, που ήταν και σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Οι Λιθουανοί, όμως και πάλι την αύξησαν γρήγορα. Με νέο σερί σε ξεκίνημα περιόδου κατάφεραν να προηγηθούν με 59-51. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά ο Ουόλτερς βρήκε ένα μεγάλο τρίποντο και έστειλε τη διαφορά στους εννιά πόντους (65-56).

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πλησιάσει στο σκορ (67-61), αλλά η Ζαλγκίρις είχε τις λύσεις και κράταγε σταθερά το προβάδισμα (69-61). Ο Γκριγκόνις 2:35′ πριν το φινάλε πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, έκανε το 74-61 και επί της ουσίας “τέλειωσε” το ματς.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα δεν άλλαξε κάτι. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και υπέστη μία οδυνηρή ήττα από τη Ζαλγκίρις Κάουνας (82-69).

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 33-37, 52-51, 82-69
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Ουόλτον 9 (1), Τόμπσον 4, Ουόλτερς 10 (2), Ουόλκαπ 5, Γιανκούνας 9, Μιλάκνις , Ουάιτ 15 (1), Γιοκουμπάιτς, Γκριγκόνις 13 (2), Ουλανόβας 7 (1)
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 14 (3), Παπαγιάννης 4, Λάσμε, Παπαπέτρου 6, Παππάς 3 (1), Γκιστ 8, Λεκαβίτσιους 3 (1), Κιλπάτρικ 11 (4/9 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Λοτζέσκι 2, Καλάθης 11 (10, Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 7

Περισσότερα σε Παναθηναϊκός

National League 1 (2ος όμιλος): Τα αποτελέσματα των Play off

Στην τελική φάση των play off προκρίθηκε η Νήαρ Ηστ και τα Τρίκαλα. Στην τελική φάση των p…