Κεντρική Basket League Αγώνες Προμηθέας – Κολοσσός 101-95

Προμηθέας – Κολοσσός 101-95

Έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι, από το οποίο οι άμυνες ήταν απούσες, ο Προμηθέας επικράτησε εντός έδρας του Κολοσσού με 101-95, για την 14η αγωνιστική της Basket League. Οι Πατρινοί επέστρεψαν στις νίκες και ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο του πρωταθλήματος, ανεβαίνοντας στο 9-5.

Στο 2-11 υποχώρησαν οι Ροδίτες, οι οποίοι πάλεψαν μέχρι τέλους το παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν αποτέλεσμα σε μία έδρα, όπου λίγες ομάδες θα καταφέρουν να περάσουν.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Χολ, ο οποίος μέτρησε 20 πόντους και 11 ασίστ. Διψήφιοι ήταν ακόμα οι Μέιερ (17π.), Μπράουν (16π.), Παρκς (16π.) και Κασελάκης (10π.). Πρώτος σκόρερ για τους ηττημένους ήταν ο Μπράουνινγκ με 20 πόντους.

Οι Πατρινοί πήραν το παιχνίδι μέσα από την επίθεση τους. Έδωσαν ένα τρομερά υψηλό τέμπο στο παιχνίδι, με τον Κολοσσό να ακολουθεί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 35-25 στο πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 52-52 λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε, πάντως, τους Πατρινούς μπροστά με 56-52.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Προμηθέα να βρίσκεται με σχετική άνεση μπροστά στο σκορ (76-70 στο 30′) και να φτάνει στη νίκη, μιας κι ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να απειλήσει.

Τα δεκάλεπτα: 35-25, 56-52, 76-70, 101-95.
Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Κασελάκης 10 (2), Μέιερ 17 (3), Χολ 20 (5), Παρκς 16, Μπράουν 16, Σαλούστρος 2, Γκίκας, Κατσίβελης 4, Τσαϊρέλης 2, Λίποβι 8 (2), Έλις 6.
Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 9, Τσούπκοβιτς 12 (1), Δημάκος 12 (2), Ντιγκς 18 (2), Κάρτερ 15 (3), Γεωργαλής, Αγγελάκος, Μπράουνινγκ 22 (2), Πίνκστον 7.

Μπαρτζώκας: «Να προσεγγίσουμε και τα επόμενα ματς σαν να είμαστε στο 0-0»

Στον τρόπο που θα πρέπει να προσεγγίσει ο Ολυμπιακός τα επόμενα παιχνίδια στάθηκε ο Γιώργο…