Κεντρική Basket League Αγώνες Περιστέρι – Προμηθέας 79-86

Περιστέρι – Προμηθέας 79-86

promitheas saloustros 1

Με μια μεγάλη νίκη απέδρασε ο Προμηθέας από την έδρα του Περιστερίου. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά νίκη δύσκολα με 79-86 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League και ανέβηκε 10-5, πιάνοντας τους Περιστεριώτες στην κατάταξη, παίρνοντας και τη διαφορά του πρώτου παιχνιδιού.

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τον Προμηθέα ο Λίποβι με 16 πόντους, ενώ Πάρκς και Μπράουν σκόραραν από 15 και 12 πόντους αντίστοιχα. Από την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ξεχώρισε ο Γκρέι με 31 πόντους και 8/12 τρίποντα.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και είχε το προβάδισμα από την αρχή. Οι δύο ομάδες έβρισκαν σκορ από την περιφέρεια και πέτυχαν στο πρώτο δεκάλεπτο 9 τρίποντα συνολικά, με το σκορ να κλείνει στο 23-26. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι άνοιγαν συνεχώς το σκορ και στα μισά του δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά με +9 (28-37) και το Περιστέρι να μην ακολουθεί εύκολα τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στο τελευταίο δίλεπτο ο Προμηθέας ανέβασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερα και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 34-46.

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι να κάνουν την ανατροπή. Στο πρώτο δεκάλεπτο μάζεψαν τη διαφορά στο -3 (50-53), με ένα επιμέρους σκορ 16-7. Ο Προμηθέας βρήκε κάποια εύκολα καλάθια και κρατούσε το προβάδισμα, όμως κάποια λάθη της ομάδας του Γιατρά, έδωσαν το δικαίωμα στο Περιστέρι να κλείσει την περίοδο με διαφορά μόλις ενός καλαθιού και το σκορ στο 62-63. Στην τελευταία περίοδο το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά (64-63), με δύο εύστοχες βολές του Κάλαχαν, όμως ο Προμηθέας ανέκτησε γρήγορα το προβάδισμα (64-68) με πόντους από τον Λίποβι και τον Μπράουν. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη η ομάδα της Πάτρας πήγε το ματς στο +7 (68-75) και πήρε το πάνω χέρι στο παιχνίδι, έχοντας τον πρώτο λόγο. Ο Κάλαχαν, τρία λεπτά πριν το τέλος, με ένα μεγάλο τρίποντο έκανε το 72-77, όμως ο Μπράουν με σουτ από τα 6.75 έκανε το 72-80 και το παιχνίδι έγειρε προς την πλευρά του Προμηθέα. Στα τελευταία δύο λεπτά ο Προμηθέας έκανε διαχείριση του σκορ και πήρε τη νίκη με σκορ 79-86.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 1 (5 ριμπ.), Γκρέι 31 (8), Αγραβάνης 4, Ντάνιελ 8, Καράμπελας 9, Μουράτος 4, Σκορδίλης 3, Φιλιππάκος, Μπέντιλ 10, Σίρκο 2, Κάλαχαν 7
Προμηθέας (Γιατράς): Σαλούστρος , Γκίκας , Μέιερ , Έλις (8 ριμπ.), Μπράουν , Κασελάκης , Κατσίβελης (5 ασίστ), Τσαιρέλης , Γερομιχαλός, Λίποβι (4), Χολ , Παρκς (7 ριμπ.)