Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Περιστέρι 87-73

ΠΑΟΚ – Περιστέρι 87-73

paok omadiki

Για ένα μόλις ημίχρονο δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ απέναντι στο Περιστέρι και τελικά πανηγύρισε μια εύκολη νίκη με 87-73 για την 13η αγωνιστική της Basket League. Με την νίκη αυτή ο “δικέφαλος” ανέβηκε στο 8-5, ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έπεσε στο 10-3.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φιλ Γκος με 24 πόντους και 3 ασίστ, ενώ ο Χάτσερ πρόσθεσε άλλους 16. Απο το Περιστέρι ξεχώρισε ο Χάροου με 18 πόντους και 9 ασίστ.

Με αρκετές άστοχες προσπάθειες ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες. ΠΑΟΚ και Περιστέρι έβρισκαν μόνο λύσεις από την γραμμή του τριπόντου, με το σκορ να είναι 6-6 στα 4 πρώτα λεπτά, με δύο εύστοχα τρίποντα για κάθε ομάδα. Το Περιστέρι είχε τον έλεγχο στο ματς μαζί με το προβάδισμα, χωρίς όμως να ανοίγει σημαντικά η διαφορά και το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 16-21. Στην δεύτερη περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Κάλαχαν να παίρνει το “όπλο” και με 6 προσωπικούς του πόντους στα πρώτα 2:30 ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 10 (21-33). Ο ΠΑΟ έβγαλε αντίδραση και με ένα 7-0 κατέβασε την διαφορά και πάλι στους 5 (28-33) και κατάφερε 2:36 πριν το ημίχρονο να φέρει την διαφορά στον πόντο (33-34), με τρίποντο του Χάτσερ, όμως το Περιστέρι βρήκε κάποια εύκολα καλάθια και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 35-42.

Στην ανάπαυλα οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με του Χάτσερ, Γκος και Τζόουνς να ανεβάζουν στροφές, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ροκανίζει την διαφορά και 3 λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου πήρε το προβάδισμα με 54-53 και άρχισε να ανοίγει την διαφορά προς την μεριά του. Ο “δικέφαλος” με εκπληκτικά ποσοστά στο τρίποντο, σκόραρε τους 18 από τους 31 πόντους από τα 6.75μ. στην τρίτη περίοδο, και σε συνδυασμό με την εκπληκτική άμυνα κατάφερε να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +9 υπέρ του (66-57). Στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ μπήκε για να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει την νίκη, ενώ η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη προσπάθησε να γυρίσει την κατάσταση. Οι “ασπρόμαυροι” δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα και άνοιγαν σταδιακά την διαφορά, φτάνοντας μέχρι και το +14 (74-60) που ήταν η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι μέχρι εκείνη την στιγμή. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ΠΑΟΚ να έχει το ματς στο ρυθμό του και να συνεχίζει με ποσοστά μεγαλύτερα του 50% από το τρίποντο και τελικά πανηγύρισε την νίκη με 87-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 35-42, 66-57, 87-73
ΠΑΟΚ : Κόνιαρης 9 (3 τρ., 5 ασ.), Μαργαρίτης 16, Τέπιτς, Χάτσερ 16 (3), Τζόουνς 12 (4), Ζάρας, Χρυσικόπουλος, Τσόχλας, Σχίζας, Αθηναίου, Γκάρετ 10(7 ριμπ.), Γκος 24 (4)
Περιστέρι (Πεσουλάκης): Βασιλόπουλος 5, Χάροου 18 (3 τρ., 9 ασ.), Γκρέι 6, Αγραβάνης 5, Ντάνιελ 9, Μουράτος 9, Σκορδίλης 2, Φιλιππάκος, Μπέντιλ 9 (5 ριμπ.), Σίρκο 3, Καράμπελας, Κάλαχαν 7