Κεντρική Basket League ΠΑΟΚ ΠΑΟΚ – Χάποελ Χολόν 92-77

ΠΑΟΚ – Χάποελ Χολόν 92-77

phil goss paok holon

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στο Basketball Champions League ο ΠΑΟΚ, καθώς κατάφερε να κερδίσει τη Χάποελ Χολόν με 92-77. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” εκμεταλλεύτηκε το εξαιρετικό του ξεκίνημα (17-0) και πήρε μία πολύ εύκολη νίκη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν απίστευτος στο πρώτο εξάλεπτο της αναμέτρησης με τη Χάποελ Χολόν, καθώς έπαιξε εξαιρετική άμυνα και κράτησε τους αντιπάλους τους στο 0! Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ήταν εξαιρετικό και στην επίθεση και προηγήθηκε με 17-0! Οι φιλοξενούμενοι “έσπασαν” το ρόδι και κατάφεραν μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου να μειώσουν στους 14 (25-11).

Χάποελ Χολόν προσπάθησε να μειώσει, αλλά ο ΠΑΟΚ κράταγε σταθερή τη διαφορά, έχοντας πρώτο σκόρερ τον Φιλ Γκος (38-24). O “Δικέφαλος του Βορράς” συνέχισε να έχει τον πλήρη έλεγχο του ματς και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα κράτησε σε απόσταση τους φιλοξενούμενους (47-31).

Η εικόνα παρέμεινε ίδια και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ κράταγε σταθερά τα ηνία του σκορ και η Χάποελ Χολόν δεν μπορούσε να μειώσει τη διαφορά (71-55). Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” διατήρησε τα ηνία του σκορ και πήρε τη νίκη με 92-77.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 47-31, 71-55, 92-77
ΠΑΟΚ: Γκος 12 (3), Χάτσερ 26 (5), Τζόουνς 13 (3), Μαργαρίτης 8, Τέπιτς 12 (2), Αθηναίου 10 (1), Χρυσικόπουλος 9, Γκάρετ, Κόνιαρης, Σχίζας, Τσόχλας 2, Ζάρας
Χάποελ Χολόν (Σαμίρ): Άτκινς 13 (1), Τζόουνς 21, Πνίνι 3 (1), Σίμον 8 (1), Ουόλντεν 15 (1), Κλάιν 11 (2), Χαρούς, Χούμπερ, Τζόουνς 6 (2), Ρέινολντς