Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Άρης 85-65

Παναθηναϊκός – Άρης 85-65

panathinaikos mitoglou calathes lojeski

Ο Παναθηναϊκός τα “βρήκε” σκούρα στην τρίτη περίοδο απέναντι στον Άρη όμως έδειξε χαρακτήρα στο τέλος και επέστρεψε στις νίκες, μετά την ήττα από τη Μακάμπι. Οι “πράσινοι” επιβλήθηκαν με σκορ 85-65 των “κιτρίνων” στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League, συνεχίζοντας το αήττητο σερί τους στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στο 14-0 (εκκρεμεί η αναμέτρηση με τον Κολοσσό). Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έπεσε στο 5-10 και αρχίζει να μπαίνει σε μπελάδες διότι βρίσκεται αρκετά κοντά στην επικίνδυνη ζώνη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης για τους νικητές ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πέτυχε double double με 18 πόντους και 10 ασίστ, ενώ Γκιστ και Πέιν σκόραραν από 12 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρις με 11 πόντους και ο Τολιόπουλος με 9.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά το ματς και στα πρώτα λεπτά πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός μετά το πέρας του πρώτου πενταλέπτου κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του και να προηγηθεί στο 8΄με 20-9, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν κάποια καλάθια και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου να κλείνει στο 22-14. Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλά και μόλις στο πρώτο λεπτό ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους δέκα (27-16) και στα μέσα στο +15 (38-23). Ο Παναθηναϊκός βρήκε τρομερό μομέντουμ και συνέχιζε να διευρύνει τη διαφορά, με το σκορ να πηγαίνει στο 45-25 2’50” πριν το ημίχρονο. Οι ομάδες τελικά πήγαν στα αποδυτήρια με τους “πράσινους” να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα και το σκορ στο 51-34.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ο Άρης μπήκε με αλλαγμένη εικόνα, σε σχέση με το πρώτο εικοσάλεπτο. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και με τρομερή ευστοχία από τα 6.75μ. κατάφερε να φέρει τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο (54-45), 6’23” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης δεν σταμάτησε εκεί και πλησίαζε συνεχώς στο σκορ και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο καλάθι στο τέλος της περιόδου, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν για την τελευταία περίοδο στο 60-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα γρήγορο 6-0 (66-59) και ανέκτησε πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Άρης πάλεψε μέχρια τα μέσα της περιόδου, όταν και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (66-62), όμως οι “πράσινοι” ανέβασαν απότομα στροφές, πήγαν τη διαφορά πάνω από τους 10 (77-65), 4 λεπτά πριν το τέλος με τρίποντο του Παπαπέτρου και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65
Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Παπαπέτρου 7, Καλάθης 18 (4 τριπ., 10 ασ.), Τόμας 8 (8 ριμπ.), Κιλπάτρικ 9, Πέιν 11, Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12 (8 ριμπ.), Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7, Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5
Άρης (Καστρίτης): Φλιώνης 4, Μποχωρίδης 8 (4 ασ.), ΜακΓκι 7, Τζόουνς 5, Χάρις 11 (3 τριπ., 4 ριμπ., 4 κλεψ.), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3 τριπ.), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (6 ριμπ.), Κάιζερ 8 (5 ριμπ.), Αγγέλου