Κεντρική Γυναίκες Ολυμπιακός-Σοπρόν 63-52

Ολυμπιακός-Σοπρόν 63-52

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Σοπρόν στην Χαλκίδα,  στο κλειστό ”Τ.Καμπούρης” στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Euroleague Γυναικών με στόχο την πρώτη του νίκη. Οι ”ερυθρόλευκες” ήξεραν πως είχε φτάσει το πλήρωμα του χρόνου και με εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν την πρώτη τους νίκη απέναντι στην ισχυρή Σοπρόν από την Ουγγαρία με 63-52.

Οι ”ερυθρόλευκες” ξεκίνησαν θετικά το παιχνίδι με προσήλωση στην άμυνα ώστε να μην επιτρέψουν στη Σοπρόν να επιβάλλει τον ρυθμό της. Με την Τόμας να βρίσκεται σε καλή μέρα κατάφερε η ομάδα του Πειραιά να προηγείται στην πρώτη περίοδο με σκορ 16-14.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες με πρωταγωνίστρια την Κάσας(8π.) πέρασαν μπροστά στο σκορ και έβαλαν προβλήματα στην ελληνική ομάδα. Όμως η Τόμας ήταν ασταμάτητη έχοντας 11 πόντους στο ημίχρονο, σε συνδυασμό με την καλή άμυνα της ομάδας του Παντελάκη και ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 28-25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση, μην αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στην Σοπρόν. Η Παυλοπούλου έδωσε λύσεις ενώ η Μάζιτς ήταν πολύ χρήσιμη στις μάχες της ρακέτας. Το ημίχρονο έκλεισε η μπόμπερ Σταμολάμπρου με δύο απανωτά τρίποντα, στο 50-36 και επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 22-11!

Στην τελική στροφή της αναμέτρησης o Ολυμπιακός έπρεπε να τελειώσει απλά την δουλειά και τα κατάφερε. Οι ”ερυθρόλευκες” δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και υπέταξαν την περσινή φιναλίστ Σοπρόν με 63-52!

Εξαιρετική η Τόμας με 15 πόντους, 6 ριμπάουτ, 3 ασίστ αλλά και η Τζόνσον με 10 ”σκουπίδια” και 11 πόντους!

Για τις ηττημένες προσπάθησε η Κάσας με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14,28-25,50-36,63-52.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τζόνσον 11, Αυτζή, Σωτηρίου 10(1), Σπυριδοπούλου 9(1), Τόμας 15(1), Κοσμά, Μάζιτς 5, Νικολοπούλου, Παυλοπούλου 4, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 9(2), Τίκβιτς.

Περισσότερα από Μάριος Κώνστας
Περισσότερα σε Γυναίκες

Το Ισραήλ “σόκαρε” την Ισπανία!

Σε δύσκολη θέση βρίσκεται πλέον η Ισπανία στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2022. Το αήττητ…