Κεντρική Basket League Ολυμπιακός Ολυμπιακός – Μπασκόνια 91-87

Ολυμπιακός – Μπασκόνια 91-87

OLYMPIAKOS

Σ΄ένα πραγματικό ντέρμπι με συναρπαστική εξέλιξη, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει στην παράταση την Μπασκόνια στο ΣΕΦ με 91-87. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση με ένα τρομερό τρίποντο. Στην παράταση οι “ερυθρόλευκοι” ήταν αποφασισμένοι και πήραν μια σπουδαία νίκη. Ο Παπανικολάου και ο ΛεΝτέι πραγματοποίησαν “μαγικές” εμφανίσεις, ενώ εξαιρετικοί ήταν και οι Πρίντεζης και Γκος.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον Γιώργο Μπόγρη στην βασική του πεντάδα και ο Έλληνας σέντερ πέτυχε νωρίς το πρώτο του καλάθι και έκανε το 5-2 για τους “ερυθρολεύκους”. Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ζεστός στο ξεκίνημα για την ομάδα του Πειραιά και με 2/2 τρίποντα έκανε το 10-8.

Τη σκυτάλη πήρε ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος με 8 πόντους διατήρησε το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (18-15). Η Μπασκόνια όμως είχε τις λύσεις στην επίθεση και με καλάθι του Χίλιαρντ πέρασε μπροστά με 22-20 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ.

Ο Ολυμπιακός με ένα γρήγορο 4-0 πέρασε μπροστά (24-22), αλλά η Μπασκόνια απάντησε άμεσα και πήρε ξανά τα ηνία του σκορ (24-27). Οι Βάσκοι συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και με ένα σερί 7-0 αποσπάστηκε στο σκορ (43-36) και ανάγκασε τον Ντέιβιντ Μπλατ να πάρει τάιμ άουτ.

Με την επιστροφή από το τάιμ άουτ ο Γκος και ο Πρίντεζης μείωσαν σε 43-40, αλλά και πάλι η Μπασκόνια ανέβασε τη διαφορά στους επτά (40-47). O Ολυμπιακός κατάφερε να ρίξει ξανά τη διαφορά στους τέσσερις, η οποία ήταν και διαφορά ημιχρόνου (43-47).

Η Μπασκόνια στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί και με 51-43, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έκανε μία μίνι αντεπίθεση. Οι “ερυθρόλευκοι” με τον εξαιρετικό Κώστα Παπανικολάου (4/4 τρίποντα) έτρεξε σερί 10-2 και ισοφάρισε σε 53-53 και πέρασε μπροστά με καλάθι του Πρίντεζη.

Οι Βάσκοι, όμως, δεν τα παρατούσαν και ανέκτησαν τα ηνία του σκορ (55-60). Το σερί των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε έφτασε το 9-0 και τέλειωσε το δεκάλεπτο μπροστά με 62-55. Η Μπασκόνια συνέχισε να έχει τα ηνία του σκορ, αλλά ο Ζακ Λεντέι δήλωσε “παρών” και με έξι συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 66-61.

Ο ΛεΝτέι συνέχισε να σκοράρει και με νέο καλάθι μείωσε σε 66-63 και έφτασε τους 16 πόντους. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν την αντεπίθεση τους και πλησίασαν στον έναν πόντο (67-68), αλλά ο Βιλντόζα με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε μεγάλη ανάσα και προβάδισμα έξι πόντων στην Μπασκόνια (67-74).

Ο Ολυμπιακός ούτε αυτην τη φορά τα παράτησε και με καλάθια του Πρίντεζη και του ΛεΝτέι πλησίασε ξανά στους τρεις (71-74) και ανάγκασε τον Περάσοβιτς να πάρει τάιμ άουτ. Ο Γκος συνέχισε να σκοράρει και με 2/2 βολές μείωσε σε 74-73.

Ο Βιλντόζα, όμως, και πάλι έδωσε τη λύση και με ένα μεγάλο τρίποντο εκανε το 77-73 1,04′ πριν το φιναλε. Ο Κώστας Παπανικολάου 27” πριν το τέλος ευστόχησε σε 2 βολές και έκανε το 77-75. Ο Χίλιαρντ στα 16” κέρδισε φάουλ και πέτυχε 1/2 και έκανε το 78-75.

Ο Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος δύο μόλις δευτερόλεπτα αργότερα σκόραρε γρήγορα σε δίποντο και μείωσε 78-77 14” πριν το τέλος. Ο Βιλτόζα με δύο βολές έκανε το 80-77, αλλά ο Κώστας Παπανικολάου με ένα μεγάλο τρίποντο ισοφάρισε σε 80-80 3” πριν τη λήξη και έστειλε το ματς στην παράταση.

Ο Έλληνας φόργουορντ ήταν φανταστικός και με ακόμη ένα τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (83-80). Ο Βιλντόζα μείωσε (83-82), αλλά Πρίντεζης και ΛεΝτέι σημείωσαν από ένα καλάθι και έστειλαν τη διαφορά στους 5 πόντους (87-82).

Ο Παπανικολάου και ο ΛεΝτέι συνέχισαν το κρεσέντο τους και κράτησαν το προβάδισμα για τον Ολυμπιακό (91-85). Οι “ερυθρόλευκοι” κράτησαν τα ηνία του σκορ και πήραν μία σπουδαία νίκη με 91-87!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80, 91-87
Ολυμπιακός (Μπλατ): Γκος 17 (3), Τουπάν, Σπανούλης 4, Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοφ, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα), Μάντζαρης, Αγραβάνης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23
Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (2), Βόιγκτμαν 10 (1), Ουέρτας 17 (1), Τζάνινγκ 8 (2), Ντιόπ, Πουαριέ 17, Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2)