Κεντρική NBA Νταμπλ-νταμπλ και νίκη για τον… χαρούμενο Ντόντσιτς! (vids)

Νταμπλ-νταμπλ και νίκη για τον… χαρούμενο Ντόντσιτς! (vids)

luca doncic

Οι Ντάλας Μάβερικς έπιασαν από πολύ νωρίς τους Σάρλοτ Χόρνετς από τον “λαιμό” και τους διέλυσαν με 122-84, ορμώμενοι από ένα απίθανο “μπαράζ” μακρινών σουτ στην 1η περίοδο. Οι Τεξανοί σκόραραν 10/17 τρίποντα στα πρώτα 12 λεπτά της αναμέτρησης, πέτυχαν την κορυφαία επίδοση στην ιστορία τους και διατήρησαν ένα πολύ άνετο προβάδισμα ως το φινάλε, στην πρώτη εκτός έδρας νίκη τους μετά τις 28 Νοεμβρίου!

Με όλα αυτά ως δεδομένα, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε κάθε δικαίωμα να χαμογελάει σαν μικρό παιδάκι, τη στιγμή που βρισκόταν στον πάγκο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης!

Ο Σλοβένος “μάγος” δεν χρειάστηκε να μείνει στο παρκέ για περισσότερα από 26 λεπτά, ολοκληρώνοντας το ματς με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 ασίστ, φθάνοντας τα 7 νταμπλ-νταμπλ στη σύντομη καριέρα του στο NBA! Το εν λόγω παιχνίδι φάνηκε απλά σαν μια μέρα στη δουλειά για τον 19χρονο άσο, ο οποίος σκόραρε κοντά και μακριά από το καλάθι ενώ είχε άμεση συμμετοχή στο “πάρτι” των Μάβερικς εντός της 1ης περιόδου, με 3 εύστοχα τρίποντα!

Τα highlights του Ντόντσιτς

Πήραν το πάνω χέρι οι Μάβερικς, άλωσαν το L.A με ηγετικό Ντόνσιτς

Ο Λούκα Ντόνσιτς έδωσε τη νίκη στο Ντάλας. Οι Ντάλας Μάβερικς άφησαν πίσω τους την κακή εμ…